EmekGüncel

Tuzla Tersanesi’nde yine iş cinayeti!

Tuzla Gemi Tersanesi'nde gemide boya yapan bir işçi yüksekten düşerek yaşamını kaybetti. ISİG Meclisi'nin raporuna göre 2013 yılından beri tersanelerde en az 226 işçi yaşamını yitirdi.

Tuzla’da bulunan gemi tersanelerinde neredeyse her gün bir iş cinayeti yaşanıyor. Can güvenliği tehdit altında olan işçiler için ise bir tedbir alınmıyor.

Yine Tuzla Gemi Tersanesi’nde Mscenglend Gemi’de iş cinayeti yaşandı. Tersanede çalışanların aktarımlarına göre, bakıma giren gemide boya yapan işçi yüksekten düştü. İşçinin cenazesi Tuzla Devlet Hasntesi morguna kaldırıldı.

En az 226 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Ocak ayında yayınladığı, “Tersanelerde İş Cinayetleri Raporu”na göre; 2013 yılından beri en az 226 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi.  AKP döneminde iş cinayetlerinde yaklaşık 27 bin işçinin hayatını kaybettiği hatırlatılan raporda, pandemi yılında 2427 işçinin iş cinayetine kurban gittiğine dikkat çekti.

2013 yılında 6331 Sayılı İSG Yasası yürürlüğe girdiğinden beri devletin iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınması için hiçbir adım atmadığı belirtilen raporda, tersane/gemi işkolunda 226 işçinin bu süreçte hayatını kaybettiği ifade edildi ve şu bilgiler paylaşıldı:

-İş cinayetleri Tuzla, Aliağa ve Altınova’daki tersanelerde yoğunlaştı. Diğer yandan açık denizde birçok gemi işçisi can verdi.

-En çok ölüm boğulma, ezilme, yüksekten düşme, patlama, yanma, kalp krizi ve nesne çarpması sonucu meydana geldi.

-Tersanelerde taşeron sistemi ölümlere yol açan çalışma koşullarını oluşturuyor. Gemi işçileri ise açık denizde kuralsız bir çalışmaya maruz kalıyor.

-Sektörde Türkiye’nin dört bir yanından gelen işçiler yer alırken yine birçok göçmen işçi de çalışıyor. İş cinayetleri ulusal, etnik köken dinlemiyor. Yani ortak mücadele ortak örgütlenme gerekiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu