Güncel

Tuzluçayır Lice için yandı

 

Ankara: Dün(7 Haziran) devlet tarafından Lice’de gerçekleştirilen katliam Ankara’da çeşitli eylemlerle protesto edildi. Kızılay Güvenpark’ta konuyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Tuzluçayır’da ise cami-cem evi inşaatına konuşlandırılan polis yığınağına yürünmesiyle çatışmalar yaşandı.

“Em aşîtî ne xwazin, şer şer şer”

ankara1Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla Güvenpark’ta saat 16.00’da toplanılarak burada Dayanışma adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Eylemde HDK-HDP Ankara İl Meclisi imzalı “Roboski’den Lice’ye Barışın Katiline Son” ve Ankara Dayanışması imzalı “Kürt Halkı yalnız değildir, Lice’nin hesabı sorulacak” yazılı ozalitler açıldı. Eylem sırasında “Em aşîtî ne xwazin, şer şer şer”, “Lice’nin hesabı sorulacak”, “Şehîd namirin”, “Katil devlet hesap verecek” vb. sloganlar atıldı.

Açıklamada Lice halkının karakol ve kalekol istemediğini ve bunun iktidar ile devletin görmezden geldiği bir gerçek olduğunu belirterek “Bir yandan çatışmasızlık ve barış süreci derken, diğer yandan kalekollar yaparak yeni çatışmaların alt yapısını oluşturmaya çalışan AKP iktidarı ve devlete karşı bu yüzden direniyor, gerçek ve onurlu bir barış istiyor” denildi. Açıklama hükümete yönelik; “Halkların iradesine ve taleplerine saygı göster ve barış için adım at” çağrısıyla sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından BDP Ankara İl Başkanı Ahmet Aday bir konuşma gerçekleştirdi. Aday konuşmasında “Kürt halkının özgürleşmeden, demokratik özerk Kürdistan’ın oluşmadan, Türkiye’nin demokratikleşmeden bu mücadelenin devam edeceğini belirtip,  hükümete seslenerek “Kürt özgürlük hareketi özgürlük mücadelesine her alanda hazırdır” dedi. Aday konuşmasını saldırılara karşı toplumsal muhalefetin birleşmesi gerektiği çağrısıyla sonlandırdı.

Aday’ın ardından çeşitli konuşmaların gerçekleştirilmesiyle eylem sonlandırıldı. Ayrıca eylemde akşam ve yarın Tuzluçayır’da Lice’yle ilgili yapılacak eylemlerin çağrısı yapıldı.

 

ankara4Lice’deki kıvılcıma Tuzluçayır’dan selam!

Ankara’da Lice’yle ilgili eylemlerin bir diğer adresi ise Tuzluçayır’dı. BDP’nin çağrısıyla Tuzluçayır Meydanı’nda toplanan ve içlerinde ESP, Partizan, BDSP’nin olduğu kitle bir süre meydan yakınlarında sloganlarla yürüdü. Ardından YDG-H militanlarının havai fişek atarak ve “TC’nin korkusu, YDG-H ordusu” sloganıyla meydana gelmesiyle, kitle cami-cem evi önüne yapılan polis yığınağına yürüyüş gerçekleştirdi.

Cami-cem evi önündeki polis yığınağına havai fişek, Molotof ve taşlarla yüklenildi. Polis ise tazyikli su ve gaz bombaları atarak kitleyi dağıtmaya çalıştı.

YDG-H militanları bir süre sonra Tuzluçayır Meydanı’nda bir yolcu otobüsünü durdurarak, yaktı ve “Lice’deki katliama sessiz kalınmaması gerektiği” ajitasyonlarıyla otobüsü cami-cem evine giden Süleyman Ayten Caddesi’ne doğru sürdü. Bu duruma karşı polis çevik kuvvet, Toma ve Akrep eşliğinde saldırıya geçti. Polis kitleyi önce meydana ardından da Abidin Aktaş Sokak ve Tıp Fakültesi Caddesi’ne püskürttü.  Polis karşı devam eden çatışmalar bir süre sonra sonlandırıldı.

 Polisin Tuzluçayır’daki saldırganlığı ise devam etti. Saat 23.00 sularında Abidin Aktaş Sokak’a giren çevik kuvvet ve bir TOMA sokaktaki insanları dağıttı, Halkevleri’nin önündeki duvarda asılı olan devrimci önderlerin fotoğraflarını parçaladı ve sokaktaki çöpleri inceledi.

Partizan kitlesi eylemde “Gezi’den Lice’ye katil devlet her yerde”, “Lice’nin katili faşist TC devleti”, “Em aşîtî ne xwazin, şer şer şer”” sloganlarını attı ve polisin saldırısına sapanlar ve taşlarla karşılık verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu