GüncelManşet

Ukrayna Ordusundan Özerklik İlan Eden Muhaliflere Baskın

 

H.Merkezi: Ukrayna’nın ilan ettiği ateşkese son vermesinin ardından, özerkliğini ilan eden ülkenin doğusundaki Donetsk kenti ve çevresinde ki çatışmalar şiddetlendi.

Ukrayna ordusunun Başkent Kiev’in 575,00 kilometre güneydoğusuna düşen Donetsk’te ki çatışmalarda, hava ve karadan bombardımanların da yapıldığı basına yansıyan bilgiler arasında.

Ukrayna ordusu, Donetsk bölgesinin Slavyansk şehri yakınlarından silahlı milislerin eğitim kampını bastı. Cihan haber ajansı, baskında en az 250 muhalifin öldürüldüğünü iddia etti. Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcülerinden Oleksiy Dmytrashkovsky, son 24 saat içinde en az 1 askerin öldüğünü, 17’sinin de yaralandığını söyledi.

Reuters haber ajansı “ABD’nin kast edildiğini”  ifade ettiği açıklamadaki şu ifadelere yer verdi: “Önde gelen AB üyesi devletlerin tutumuna rağmen, Kiev’in konumundaki değişikliğin, ülke dışından gelen bir etki olmadan gerçekleşemeyeceği izlenimi uyanıyor.”

Çatışmalar, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Prosjenko’nun dün akşam saatlerinde ilan ettikleri tek taraflı ateşkesi uzatmamaları üzerine şiddetlendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, kendisi ve Avrupalı meslektaşlarının Prosjenko’yu ‘uzun süreli barışın savaştan geçmediği’ noktasında ikna edemediklerini söyledi.

Ukrayna’daki çatışmalar, AB’ye katılımı reddeden hükümetin AB yanlılarınca düzenlenen eylemlerle düşmesiyle başladı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu