Güncel

Ulucanlar davası: Alçaklığın daniskası

Ankara: 1999 yılında hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalar, devrimci tutsaklara saldırılar bugün de olduğu gibi artarak devam ediyordu. Bu uygulamaların en yoğun yaşandığı yerlerden birisi de Ulucanlar Hapishanesi’ydi.

Hak ihlallerinin yanı sıra kırk kişinin kalabileceği koğuşlarda 120 tutsağın kalması dayatılıyordu. Devrimci tutsaklar da bu uygulamaya karşı koyarak yandaki koğuşun duvarını yıkıp oraya yerleşmişlerdi. Devrimci tutsakların bu eylemine devlet sessiz kalmamış, tutsakları cezalandırmak için, tutsaklara ilk önce ilaç ve yiyecek verilmemeye başlanmış, ardından da 26 Eylül 1999 günü sabaha karşı silahlarla, balyozlarla, köpük ve gaz bombalarıyla saldırmış, 10 devrimci tutsağı katletmişti.

Yapılan katliamı, 1 yıl sonra protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen ailelerine ve yoldaşlarına yine kanlı yüzünü göstermiş, ailelerin de içinde bulunduğu 42 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlara “2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunu’na ve polise mukavemet” iddiasıyla dava açılmıştı.

İçişleri Bakanlığı gösteride yaralandığını iddia ettiği “kahraman polislerine” 6.930 TL tazminat ödemiştir. Tazminat parasını da tahsil etmek için çocuklarını katlettiği ailelere 2008 yılında dava açmıştı. Bu yargılama sonucunda defalarca kez devletine rüştünü kanıtlayan faşist mahkemeler, İçişleri Bakanlığı’nı haklı bulmuş ve mahkeme 27 Mart 2012’ye kadar paranın ödenmesi için ailelere tebligat göndermiştir. Ailelerden, kendilerini darp ederek, hakaret ederek gözaltına alan polislere ana para, faiz, avukatlık ücreti ve yargılama giderleri dahil olmak üzere 33 bin 766 TL fatura talep edilmektedir.

Ailelere bu acıları yaşatan, yetmiyormuş gibi evlatlarının katillerine böyle bir ödül verilmesini isteyen devlet, bugüne kadar halkımıza ve devrimcilere yapılan katliamları unutmamalıdır. Çünkü bizler unutmuyoruz, unutturtmayacağız. On’ların direniş iradesi mücadelemize ışık, sloganları bizlere umut olmaya, egemenlere ise korku salmaya, kabusları olmaya devam edecektir!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu