GüncelManşet

UPOTUDAK: “İzolasyon ve tecrit uygulamalarına son”

H. Merkezi: ATİK ve Yeni Kadın’a yönelik operasyonlarda tutuklanan devrimcilere yönelik bir açıklama yayınlayan UPOTUDAK “Tutsakların kaldığı hapishanelerin önlerini miting alanlarına çevirelim, onlarla yazışalım, mektuplaşalım, imza kampanyalarını en geniş kesime ulaşarak yürütelim” çağrısı yaptı.

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPODUTAK), 15 Nisan günü Almanya devletinin talimatıyla başlayarak İsviçre, Fransa ve Yunanistan’a da sıçrayan Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Yeni Kadın’a yönelik operasyonlarda tutuklanan devrimcilere yönelik bir açıklama yayınladı. Tecrit ve izolasyon altında tutulan tutsaklar için duyarlılık çağrısında bulunan UPOTUDAK “ATİK  üyeleri devrimcilerin yürütmüş olduğu mücadele haklı ve meşrudur” dedi.

 

“Tam bir ikiyüzlülük…”

ATİK’in çalışmalarını ve üyelerini “terör” kapsamına alınmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan UPOTUDAK, tutsaklara yönelik tecrit ve izolasyona da dikkat çekerek şunları söyledi: “Alman Devleti’nin bir yandan ‘insan hakları’ ve ‘demokrasi’ havariliği yapması, öte yandan yoldaşlarımızı tutuklayarak, haberleşme, görüş yasağı ve havalandırma, haber edinme, gazete ve kitap yasağı ve sınırlamaları gibi ağır izolasyon ve tecrite tabi tutulmaları tam bir ikiyüzlülüktür.

 

“Alman devleti TC’ye muhalefeti bastırması için destek veriyor”

15 Nisan’dan bu yana tutsaklara yönelik uygulamaların işkence olduğuna dikkat çeken UPOTUDAK “Hapishanelerde tutsak olan 10 devrimci tutsağa yönelik olarak uygulanan tecrit ve izolasyonun kaldırılması için sesimizi yükseltmeli ve bu uygulamalara derhal son verilmesi için mücadele yürütmeliyiz” dedi.

Tutsakların daha önce TC devleti tarafından yıllarca tutsak edilmiş olduğundan ciddi sağlık sorunları olduğuna dikkat çeken UPOTUDAK, bu saldırıları, “Burada yürütmüş oldukları politik faaliyetlerden değil de, Türk devletinin ve MİT’in sahte ve yalan bilgilerine dayanılarak  tutuklanmaları, faşist TC’nin en ufak muhalefeti şiddetle bastırma çabalarına, Alman devletince verilen büyük bir destektir” şeklinde değerlendirdi.

“Onları asla yalnız bırakmayacağız”

Bir yandan bu görevi yerine getirmek, öte yandan tutsaklarla dayanışmayı yükseltmek için sürekli hareket halinde olalım” diyen UPOTUDAK, şu çağrıda bulundu:

Her türlü demokratik ve yasal haklarımızı kullanarak geniş bir kamuoyu oluşturalım! Tutsakların kaldığı hapishanelerin önlerini miting alanlarına çevirelim, onlarla yazışalım, mektuplaşalım, imza kampanyalarını en geniş kesime ulaşarak yürütelim.

Onları asla yalnız bırakamayacağız” diyen UPOTUDAK tutsaklarla yazışmalar yapılabilmesi için adreslerini de yayınladı.

 

Müslüm Elma

JVA Kempten

Reinhartser Straße 11
87437 Kempten (Allgäu)

Seyit Ali Uğur

JVA Augsburg

Karmelitengasse 12
86152 Augsburg

Musa Demir

JVA Landshut

Berggrub 55
84036 Landshut

Erhan Aktürk

JVA Nürnberg

Mannertstraße 6
90429 Nürnberg

Sinan Aydın

JVA Kaisheim

Abteistraße 10
86687 Kaisheim

Banu Büyükavcı

JVA München

Frauenanstalt
Schwarzenbergstraße 14
81549 München

Haydar Bern

JVA München

Männeranstalt
Stadelheimer Str. 12
81549 München

Mehmet Yeşilçalı

Planche Inferieure 12

1700 Fribourg /Schweiz

Sami Solmaz

Maison d’arret de chalon

Monsieur Solmaz Sami

1 ruelle Saint-Jacques

51000 Reims/France

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu