Manşet

Valilik: 1 Mayıs Taksim’de kutlanamaz

İstanbul: Bugün Taksim Gezi Parkı’ında 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin yaptığı basın açıklamasından sonra komite üyeleri İstanbul Valisi Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Türk-İş, DİSK, KESK ve TTB temsilcilerinin katıldığı toplantının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yapılan görüşmeleri Valilik önünde basına anlattı. Çerkezoğlu Valiliğin Taksim’in fiziki koşullarını öne sürerek 1 Mayıs kutlamalarının Taksim açısından uygun olmadığını söylediğini aktardı. Çerkezoğlu, Mutlu’nun yaptığı bu açıklamanın gerçekleri yansıtmadığını, fiziki koşulların hiçbir problem teşkil etmeyeceğini, giriş ve çıkışların organize edildiği sürece kutlamaların gerçekleşebileceğini söyledi.

Çerkezoğlu konuşmasının devamında “işçi sınıfı ve emekçilerin temsilcileri olarak her türlü sorumluluğu üzerimize alacağız. Taksim’in 1 Mayıs alanı olması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Çerkezoğlu’nun açıklamasının ardından İstanbul Valisi Avni Mutlu da konfederasyonlarla yapılan toplantıya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Avni Mutlu “Bir Mayıs kutlamaları için Kazlıçeşme Meydanı’nı önerdik. Taksim Meydan’ına Çelenk Seramonisi ve Taksim Kazancı Yokuşu’nda da anma seramonisi yapmalarını önerdik. Olumsuz pek çok koşula karşın Taksim’de ısrar ettiler” şeklinde konuştu. Mutlu konuşmasında ayrıca tertip komitesinin önerilerini tehlikeli olarak niteleyerek, bu koşullarda mitingin yapılmasının hukuk dışı olduğunu söyledi. Mutlu, “Önerdiğimiz bir program çerçevesinde yeni bir öneri ile gelirlerse olumlu karşılarız. Aksi takdirde izin vermemizin hukuki bir temeli yoktur… Emniyet güçlerimiz gereken önlemleri alacaktır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu