Manşet

Van “KCK” davası sürüyor

H. Merkezi- BDP’li Van belediye başkanı Bekir Kaya’nında aralarında bulunduğu 10’u tutuklu 13 kişinin yargılandığı Van KCK davası devam ediyor.

22 Ocak günü Van 4. Ağır ceza mahkemesinde görülen davada avukatlar ve reddi hâkim taleplerinin değerlendirilmesi için duruşma salonunu terk etmişti. Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı bugüne (24 Ocak) ertelemişti.

Bugün görülen üçüncü duruşma avukatların savunması ile başladı. Van Barosu Başkanı Murat Timur, hiçbir müvekkilinin siyasi olan bu davada ifade vermediklerini hatırlatarak, bundan sonra da ifade verilmeyeceğini söyledi. Binlerce sayfalık iddianamede yargılananlara yönelik tek bir olumlu delil bulunmadığını belirten Timur, iddia makamının görevinin lehte ve aleyhte delilleri toplamak olduğunu ifade etti. Van’daki seçim sonrası atmosferin siyasetçiler tarafından ciddi şekilde tartışıldığını dile getiren Timur, tüm bunlar göz önüne alındığında bu iddianamenin hukuksal olarak hazırlandığını söylemenin imkânsız olduğunun altını çizdi.  Timur,  iddianamenin AKP’li vekillerin söylemleri ile hazırlandığını belirterek şunları söyledi:  “Savcı bu iddianameyi tamamen siyasetçilerin söylemleri ile hazırlamış. Savcı beyin siyasete girme gibi bir niyeti varsa buyursun siyasete atılsın.”

Murat Timur’un ardından söz alan Avukat Erkan Aksoy da 1980 dönemindeki darbe uygulamalarının benzerinin KCK davalarında yaşandığını dile getirdi. Savunmasını yapan bir diğer avukat Zafer Ertaş da AKP’li Beşir Atalay’ın “Sınır ötesi operasyonlardan, KCK operasyonlarına hepsi koordinasyon içinde, tartışılmış, kararlaştırılmış, planlanmış ve yürütülmektedir” şeklindeki sözlerini hatırlatarak; “Bu iddianame Beşir Atalay ve diğer siyasetçilerin söylemleri ile hazırlanmıştır. Eğer mahkeme bunun aksini iddia ediyorsa biz burada Atalay hakkında yargıyı etkilemekten suç duyurusunda bulunuyoruz. Mahkeme bunun gereğini yapsın.” dedi.

Bunun üzerine söz alan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, kendisine ait olduğu iddia edilen görüntüler hakkında şunları söyledi “Ben bu görüntülerin kimler tarafından nasıl ve nerede montajlandığını çok iyi biliyorum. Fakat bu konuda açıklama ihtiyacı duymuyorum. Vicdanım çok rahattır” Ardından söz alan Av. Fehmi Otlak ise , gizli tanık skandallarına ilişkin çıkan haberleri hatırlatarak Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) da abonelerine servis ettiği “Gizli tanığın polis olduğu” ve “Emniyetten istenen gizli tanığın kayıtlarda olmadığı” gibi haberleri mahkemede okuyarak, “gizli tanıkların” nasıl oluşturulduğu üzerinde durdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu