GüncelManşet

Van’da binler Kobanê ile dayanışmayı büyüttü

 

H.Merkezi: Van’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) çağrısıyla, IŞİD örgütünün Kobanê Kantonu’na dönük saldırılarını kınamak ve YPG ile dayanışmak amacıyla, binlerce insan üç koldan kent merkezine doğru yürüdü.

12 Temmuz günü akşam saatlerinde sebze hali, Serhat Mahallesi’nde bulunan Kadın Yaşam Merkezi ve Akköprü Mahallesi’ndeki Merkezi Camii önünde bir araya gelen binlerce insan, DÖKH tarafından PKK Lderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Sanat Sokağı’na kurulan “Önderliğe özgürlük çadırı“na yürüdü.

Rojava devrimini 14 Temmuz ruhuyla selamlıyoruz“, “Wan ji bo Rojava seferbere“, “AKP devleti IŞİD’in arka bahçesi” pankartlarının taşındığı yürüyüşlerde kitle sık sık, “Bijî Serok Apo“, “Bijî berxwedana Kobanê’ sloganları atıldı.

Üç ayrı koldan yapılan yürüyüşün önü  yüzlerce polis ve onlarca zırhlı araçla kesildi. Ancak kitle, polis barikatlarını aşarak eylemine devam etti. Kitle, “Önderliğe özgürlük çadırı” önünde biraraya geldi.

Çadırın kurulduğu boş alanda biraraya gelen kitle, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından konuşan DBP İl Başkanı Musa İtah, kitleye Kobanê’yi sahiplenme yürüyüşüne büyük bir kararlılıkla destek sundukları için teşekkür etti.

Kürt gençlerinin 14 Temmuz 1982’de faşizme karşı bedenlerini ölüme yatırarak teslimiyeti kabul etmediklerini ve direndiklerini hatırlatan İtah, bu gün de Kobanê’de Kürt gençlerinin aynı kararlılıkla canlarını halkı için siper ederek direndiğini ifade etti. Musa İtah konuşmasına şöyle devam etti:  “Bu gün IŞÎD emperyalist sömürgeci devletleri arkasına alarak Kürt halkına dönük hunharca saldırılar içine girmiştir. Rojava devriminin kalesi olan Kobanê’yi, devrimin yıldönümü olan 19 Temmuz’da düşürerek Kürt halkının onurunu ayaklar altına almak isteyenler şunu iyi bilsin ki Kobanê bir kaledir ve asla düşmeyecektir

Açıklamanın ardından kitle, Cumhuriyet Caddesi’ni trafiğe kapatarak, “Bijî berxwedana Rojava” sloganları attı. Bunu üzerine çevik kuvvet polisleri, TOMA ve akrepler ile kitleye saldırdı.

Polisin tazyikli su ve gaz bombasına, taş, molotofkokteyli ve havaifişeklerle karşılık veren kitle,  caddede barikat kurarak ateş yaktı. Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçen kitle, mahallenin girişindeki Belediye Garajı yakınlarında bir kez daha polis ile çatıştı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu