Güncel

Van’da HPG’den misilleme eylemi

 

H. Merkezi: HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), TC ordusuna bağlı insansız hava araçları, 12 Ağustos günü saat 15:00 ile 13 Ağustos günü saat 05:00’e kadar ve 13 Ağustos günü saat 08:00 ile 10:00 arasında Medya Savunma alanlarından Xakurke bölgesi ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesi sınır hattında yoğun keşif uçuşları yaptı.

Yine, 12 Ağustos günü saat 11:00 ile 13:00 arası Medya Savunma Alanları ile Hakkari’nin Çukurca ilçesi sınır hattında insansız hava araçları ile keşif, aynı gün saat 15:00 ile 17:00 arası ise aynı bölgede savaş uçakları ile uçuşlar gerçekleştirildiği bildirildi.

Son bir haftadır insansız hava araçları ile Şırnak’ın Gabar bölgesi üzerinde aralıksız keşif uçuşları gerçekleştirdiği bilgisini de verilirken HPG-BİM, 10 Ağustos gününden bu yana ise Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Şefkar ve Mêrga köyleri kırsalında TC ordusu askerlerii ile korucuların pusulama faaliyetleri içinde olduklarını aktardı

Gerillalardan misilleme

HPG gerillalarının, 6 Ağustos günü Türk ordusu tarafından katledilen gerilla Şahan Gabar anısına bir misilleme eylemi gerçekleştirdiklerini duyurdu.

ANF’nin haberine göre; HPG gerillaları Van’da TC ordusu tarafından öldürülen gerilla Şahan Gabar için misilleme eylemi yaptı. Türk ordusu ise gerillaların denetimindeki Xakurke ile Şemdinli, Çukura sınır hattı ile Gabar bölgesinde insansız hava araçları ile keşif uçuşları yaparken, Bingöl’de pusulama faaliyeti içinde olduğu öğrenildi.

Misilleme eyleminin HPG Van Eyalet komutanlığı tarafından 10 Ağustos günü Van Özalp ile Saray yolu arasındaki askeri hareketlilik geliştiren Türk ordu birliklerine yönelik gerçekleştirildiği belirtildi.

HPG-BİM Türk ordusunun gerilla güçlerine yönelik keşif ve pusu faaliyetleri hakkında da bilgi verdi.

Kaynak: ANF

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu