Güncel

“Vandalizm”e Bursa’dan tepki

Bursa: Taksim Gezi Parkı direnişinin 11. gününde milyonlarca kitle ülke genelinde sokaklarda direnirken, Başbakan Erdoğan yurtdışı dönüşü konuşmasında otoriter ve faşist saldırganlığı devam ettirdi.

Başbakanın ülke genelinde kitlelerin direnişini görmemezlikten gelerek mücadele eden ve direnen milyonların meşru ve demokratik taleplerini “vandalizm” olarak suçlarken kendini “demokrat, doğasever” ilan etti ve mücadeleden yana olanları suçladı.

 

HDK Bursa’dan tepki

Erdoğan’ın bu açıklamalarına karşı HDK Bursa İl Meclisi, 7 Haziran günü akşam refleks olarak bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Setbaşı’nda toplanan kitle “Doğa ve Yaşam Alanlarının Katli, Polis Jopu, Gaz Bombası, Biber Gazı, Dört ölü, Binlerce yaralı ve gözaltı, İşte Vandalizm” yazan “Bursa Taksim Dayanışma” imzalı pankart açtı. Buradan alkış ve sloganlarla Orhangazi parkına yürüdü.

Basın açıklaması okunarak; Erdoğan’ın faşist ve saldırgan tutumu teşhir edildi. Bu tutumu devam ettiği sürece bizlerde sokaklarda direnişimizi büyüterek sürdüreceğiz denildi.

Eylemde kitle sık sık “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Gün Geldi Devran Döndü AKP Halka Hesap Veriyor” sloganlarını attı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu