GüncelManşet

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”nde 5. Gün: “Biz zaferi kazanacağız çünkü biz halkız”

H.Merkezi: Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” gün boyunca ziyaretlerin adresi oldu.

Devrimci ve yurtsever basın mensupları ile DİSK Basın-İş Sendikası’nın olduğu gazeteciler “Özgür basın susturulamaz” sloganıyla Yoğurtçu Parkı’nda süren “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ni ziyaret etti. HDP milletvekilleri tarafından karşılanan gazetecilere teşekkür eden HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, faşizmin birçok şeye düşman olduğunu ancak bazılarıyla kan davalı olduğunu özgür basının gerçekleri halkla buluşturmaya çalıştığına dikkat çekti.

Önder, diktatörlerin ilk önce gerçekleri yazan basına saldırdığını bu kuralında ülkemizde değişmediğini dile getirdi.

Önder’in ardından söz alan DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren ise “Dışarıdaki gazetecileriz, birlikte özgürlüğü kazanacağımızı bir daha söylüyoruz. Haklarımızda yüzlerce dava var kaç dava açıldığını hesaplayamıyoruz. Sadece yaptığımız haberlerden dolayı değil sosyal paylaşımı siteleri paylaşımlardan bile haklarımızda davalar açılıyor. Bunlar için buradayız” dedi.

20526224 1596009480445370 4099761430757000028 nNöbette Kadın Rengi

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”nde nöbeti kadınlar devraldı. Kadıköy Yoğurtçu Parkı kadın rengine boyandı. Kadınlar yaptıkları konuşmalarda kadın özgürlük mücadelesini yükselteceklerini belirtti.

Parkın abluka altına alınmasını protesto eden kadınlar, zılgıt ve alkışlarla alana girdi, polis bariyerlerine mor kurdela ve dövizlerini astı.

“Vicdan ve Adalet Nöbeti” 5. gününde kadınların devraldığı nöbeti gün boyunca kadın örgütleri ziyaret etti. “Jin jîyan azadî” sloganıyla arama noktasından geçen kadınlar, alkış ve zılgıtlarla alana girdi. Burada söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, parkın etrafındaki polis bariyerlerini işaret ederek açık cezaevine dönüştürülmek istenen parkların, kadınlar tarafından bir kez daha yaşam alanına dönüştürüldüğünü söyledi.

“Kadınlar orayı direniş alanına çevirdiler. Sizler de burayı direniş alanına çevirdiniz. Yoğurtçu Parkı’nın tarihini biliyoruz, sizi burada karşılamaktan dolayı gurur duyuyoruz” diyen Taşdemir, “Adalet ve Vicdan Nöbeti”nin 12 günü geride bıraktığını dile getirdi.

Kadın örgütleri adına söz alan Selin Top ise “Her zaman erkek yargıya karşı erkek adalet değil gerçek adalet dedik. Eşitlik yoksa barış da yok dedik. O yüzden bugün burada olmak bizim için son derece önemli” diyerek başladığı konuşmasında kamusal alanların işgal altına alındığını ve adaletin olmadığını Yoğurtçu Parkı’nda bir kez daha görüldüğünü ifade etti.

“Göçmen kadın Emani için Jessca için Kürdistan’daki savaşta hayatını kaybeden kadınlar için çocuklar için, KHK’larla haksız yere işini kaybeden kadınlar için herkes için adalet istiyoruz. Bir kadının inadıyla Yüksel Caddesi’nde başlayan direnişi selamlıyoruz. Bugün açlık grevinin 150. günü, Nuriye ve Semih’e işkence uygulanıyor. Bu yüzden biz vicdan diyoruz. Kadınlar olarak yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Erkek adalete karşı mücadeleye devam edeceğiz.” diyen Selin, Türkiye’de çok güçlü bir erkek egemenliği olduğunu OHAL’le birlikte saldırıların, daha da büyük boyutlara ulaştığını, kadınların giydiği kıyafetten, başörtüsü takan kadınların içtiği sigaraya kadar müdahale etmeye çalışan erkeklerin, sokaklarda şiddetinin arttığına dikkat çekti.

Kadınların ziyareti, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadına isyan inadına özgürlük” sloganlarıyla sona erdi.

kupa

Şampiyon “Adalet ve Vicdan”

Yoğurtçu Parkı’ndaki Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden HDP Beylikdüzü İlçe Örgütü, futbol turnuvasındaki kazandıkları kupayı nöbete ithaf etti.

Beylikdüzü’nde Halkevlerinin düzenlemiş olduğu futbol turnuvasında kazandıkları şampiyonluk kupasını getiren HDP Beylikdüzü İlçe Örgütü, kupayı HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’a teslim etti.

HDP Beylikdüzü İlçe Eşbaşkanı İsmail Türkmen yaptığı konuşmada,”Bizim takımımızın adı Demirtaşspor. Kupamızı buraya getirmemizin amacı sizin vasıtasınızla başkanımıza iletmek. Dilerim birgün özgürlüğüne kavuşur ve kendisine teslim ederiz” sözlerini kullandı.

“Yalnız tek yumruk, tek bayrak olalım”

Polis, ablukası altında kararlı bir şekilde devam eden nöbete Yaşam Ağacı Derneği, PŞTA ve YDG ziyarette bulundu. Burada sloganlarla karşılanan kitle ile selamlaşıldı. Sonrasında kitle “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.

yaşam ağacıBurada Yaşam Ağacı adına açıklama yapan dernek başkanı Hikmet Şenses,  “Yaşam Ağacı olarak, üye ve yöneticilerimizle buradayız. Gecikmemize rağmen şunu bilmenizi isterim ki dernek bütün kalbiyle yanınızda yer almaktadır.

Bu başlattığımız onurlu mücadelenin her gün gün büyümesini yayılması için elimizden geleni yapmak zorundayız” dedi.

Şenses’in ardından PŞTA’lı (Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri) Güzel Şahin bir konuşma gerçekleştirdi. Birlik ve mücadele mesajını ileten Şahin şu ifadeleri kullandı: “Birlik olalım her yerde. Yalnız tek yumruk, tek bayrak olalım.

Her yerde bu bir sınavdır bu sınavında geçeceğiz. Kazanacağız. Halkız güçlüyüz. Biz zaferi kazanacağız çünkü biz halkız.”

20662780 510731209270150 2137792086 o

BHH ve Alınteri Adalet ve Vicdan Nöbetinde

İstanbul: Adalet ve Vicdan Nöbeti’ne Alınteri’de katılım gösterdi. Burada konuşma yapan Mürvet Küçük,   Daha fazla birleşik mücadeleyle özneleşmeye ve toplumsal özgüveni oluşturmaya ihtiyacımız var. dedi. Küçük’ün ardından  Sanatçı Feryal “Adalet ve Vicdan; çok değerli kelimeler. Bugün sesimizi yükseltmek zorundayız. Bunun önemi oldukça büyük.

Feryal’in ardından BHH Birleşik Haziran Hareketi adına açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada “HDP nin adalet ve vicdan nöbetini sahipleniyoruz. Ne zaman ki Semih ve Nuriye’nin çığlıkları Sur’dan duyulur. Ne zamanki Sur’da buzdolabında bekletilen çocuğun annesinin çığlıkları Edirne’de duyurulur. O zaman birlikteliğimiz tescillenir. Birleşik mücadelenin önemini kavradık.” dedi 

   

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu