Güncel

Vicdani Ret Derneği: Reddet diren askere gitme

İstanbul: Vicdani Ret Derneği 29 Mayıs günü Taksim’de yaptığı basın açıklamasıyla vicdani retçi Natan Blanc’ın yanında olduklarını belirtti.

İsrail’de yaşayan ve vicdani rettini açıkladıktan sonra 7 ay içinde 9. defa hapis cezası alan 20 yaşındaki Natan Blanc’a destek için toplanan Vicdani Ret Derneği üyeleri eylemde, “Natan Blanc yalnız değildir”, “Öldürmeyeceğiz ölmeyeceğiz kimsenin askeri olmayacağız”, “Reddet diren askere gitme kardeşkanı dökme” sloganlarını attı.

Eylemde dernek adına basın açıklamasını Merve Arkun okudu. Arkun konuşmasında, Blanc’ın İsrail’lilerin sahip oldukları haklara Filistinlilerin sahip olamamasını ve savaşı protesto etmek için retçi olduğunu dedi ve ekledi, “İsrail’li vicdani retçiler ve Natan Blanc yalnız değildir diyoruz”. Arkun konuşmasının devamında, İsrail’in savaş yanlısı politikalarına değinerek, “İsrail hükümetinin Filistin’e dönük saldırgan tutumunu kabul etmiyor ve derhal son bulmasını istiyoruz” dedi. Vicdani ret hakkını tanımayan Türkiye hükümetinede bu politikaya son verilmesi çağrısı yapan Arkun son olarak, “savaşa ve militarizme karşı tavrımızı her alanda göstermeye kararlıyız” dedi.

Eylem basın açıklamasının ardından atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu