Güncel

Vicdani Ret Derneği; Zorla askerlik yapılamaz

İstanbul: Bugün (30 Ekim) Vicdani Ret Derneği İstanbul İHD şubesinde açıklama gerçekleştirdi. Saat 14.00’da gerçekleşen açıklamada Alparslan Kaya vicdani reddini ilan etti.

Kaya açıklamasında; “Bu yaşamı bana onlar vermedi. Yaşamım sonuna kadar benimdir. Kimsenin onun üzerinde planlar yapmasına izin vermem. Vatan borcu safsatasını duymaktan bıktım artık. Kimseye borcum yok. Kuralları bana uymayan bir oyunu oynamayı reddetmek hakkımdır. Askerlik oyunu bana göre değil ve oynamak istemiyorum.” dedi.

Vicdani reddin açıklanmasının ardından Vicdani Ret Derneği’nin askerlikle ilgili olarak yeni çıkan yasayı değerlendirildi. Savunma Bakanlığı ile İç İşleri Bakanlığının arasında, asker kaçaklarının GBT sistemine işlenmesi ve tespit edildiğinde askerlik şubesine teslim edilmelerine dair bir protokol imzalandığı belirtildi. “Hiç kimse zorla askerlik yapamaz” başlıklı açıklamada, “Avrupa konseyi içinde anayasasında vicdani ret hakkının tek ülke olan Türkiye hala bu yasal değişikliği yapmamaktadır” ifadesi yer aldı.

Vicdani Ret Derneği, zorunlu askerliğe son verilmesi ve vicdani reddin yasal hak olarak tanınmasını istedi. Bu uygulamaların devam ettiği takdirde “asker kaçakları”nın yanlarında olacakları belirttiler ve açıklama sonlandırıldı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu