GüncelManşet

(Video) Amed’ten notlar

Amed: 9 Ocak’ta Paris’te katledilen 3 yurtsever kadın için 17 Ocak günü Amed’de yapılan ve yüz binlerin katıldığı uğurlama töreninde göze çarpanlar:

* Sabahın erken saatlerinden itibaren Bağlar’ın tüm sokakları ve caddelerinde kepenkler kapalıydı.

* Evlerin önünde bayrama gider gibi hazırlık yapan aileler; siyah giysiler ve beyaz kaşkol ile beyaz tülbent takmışlardı.

* Amed halkı burjuva-feodal basına öfkeli. “Gelip, burada eylemlerimizi çekiyorlar. Sonra da ‘teröristler eylem yaptı’ diyerek televizyonda veriyorlar” diyerek tepki gösteriyorlar.

* Cenaze eşliğinde on binlerin yürüdüğü sokaklarda girdiğimiz evler; basın olduğumuzu anlayınca balkonlarını ve evlerinin damlarını bize açarak, ‘keremke’ diyerek bizi evlerine davet ediyorlardı.

* Batıkent alanında buluşan o görkemli kitle hep birlikte slogan atıyor ve tüm konuşulanları pür dikkat dinliyordu.

* Cenazeleri yalnızca kadınların taşıdığı törende, Sakine Cansız’ın tabutunu omuzlayan Gültan Kışanak’ın yaşadığı tarif edilemez acı yüzünden ve gözyaşlarından belli oluyordu. ’80 darbesinde Amed’de zindanda birlikte kaldığı yoldaşı Cansız’ı uğurlamak, belki de bugüne kadar karşı karşıya kaldığı en zorlu görevdi.

* Kürt anaların gözyaşları tören boyunca hiç dinmezken; Aysel Tuğluk’un gözyaşlarıyla yaptığı konuşma ve 3 kadının ailelerinin halkı selamlaması sırasında gözyaşlarını tutamayanların sayısı daha da çoğaldı.

* Törene aralarında Partizan, Yeni Demokrat Kadın ve Yeni Demokrat Gençlik’in bulunduğu çok sayıda devrimci, demokrat ve yurtsever kurum katılırken; ÖSP ve Partizan tarafından birer çelenk gönderildi.

* “Ağlamayın, yas tutmayın; acınız hafiflemesin!” diyen PKK ve PAJK’lı tutsakların mesajında yer alan “Başta Kürdistan halkı olmak üzere, tüm Kürdistani kurum ve örgütlere, halkımızın dostlarına, devrimci ve demokrat çevrelere çağrımızdır; gün yoldaşlarımızın ardında saf tutma günüdür, gün devrim ve özgürlük mücadelesini büyütme günüdür, gün yoldaşlarımızı sonsuzluğa uğurlarken, özgürlük ve sosyalizm bayrağını daha da yükseltme günüdür” vurgusu dikkat çekiciydi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=CWvYxV6LquA&feature=youtu.be{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=iw5CU0LBg_g&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu