GüncelManşet

(video-foto) Bursa İkizce Köylüleri Eylemde

Bursa: Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı İkizce Köyünde KOBİ Sanayicileri Toplu İşyerleri Yapı Kooperatifi (KOTİYAK) ‘a karşı köylülerin eylemi vardı. Köylüler ve Doğader, TMMOB temsilcileriyle birlikte Sanayi bölgesi kurulması düşünülen alana gitti.

Basın açıklamasında köy muhtarı Mümin Ereselli yaptığı açıklamada özetle 223 hektarlık tarım arazisini TOKİ’nin sanayi alanı olarak kamulaştırmak istediğini söyledi. Buna karşı toplanan 550 imzayla TOKİ ve Bursa Valiliği ne gidilmesine, medya yoluyla köylünün sesinin duyurulmaya çalışılmasına, Bursa merkezinde; Bursa Küçük Sanayi Sitesinde ve İkizce Köyünde Kadını- erkeği, genci yaşlısı yürüyüş ve eylem yaparak kararın protesto edilmesine rağmen TOKİ’ nin şimdi de dava dilekçeleri gönderdiğini söyledi.

Açıklamanın devamında TOKi’nin kamulaştırmanın dayanağı olan 100.000 ölçekli Plan ile Toprak Koruma Kurulunun iptal kararlarına da gözlerini kapadığı belirtildi. TOKi’nin verimsiz araziler yerine Karacabey Ovasının bir parçası olan İkizce Köyünde ki verimli tarım alanının neden seçmek istediği ve DSi’nin eğer bu tarım alanı verimsizse neden sulama projesi kapsamına alındığı soruları soruldu. Ayrıca İkizce’ de kamulaştırmanın 223 hektarla sınırlı kalınmayacağı ve rant için bu alanın ilerleyen zamanlarda genişletilip toprağı ve doğayı tahrip edeceği vurgusu yapıldı.

Açıklamanın ardından Halka doğaya sahip çıkılması, rant ve talana izin verilmemesi gerektiği vurgusu yapıldı. Daha sonra köy muhtarı önderliğinde Bursa İzmir yoluna doğru yola çıkıldı ve burada özellikle köyün kadın ve kız çocuklarının öncülüğünde yol kesme eylemi gerçekleştirildi.

Eylem sırasında iki araç arkasıyla eylemcilerin arasına daldı. İki araç Muhtar Mümin Ereselli ve üç İkizce köylüsüne çarptı. Araç bu sırada kaçarken, köylüler arkasından kovalayarak tepki gösterdi. Başını asfalta çarpan Ereselli yaralandı. Muhtar Ereselli yoldan kaldırılarak köyün girişine getirildi, burada başına pansuman yapıldı. Haber verilmesi üzerine 112 Acil Servis ekibi gelerek, Muhtar Ereselli’yi ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırdı. Çarpmanın etkisiyle hafif biçimde yaralanan Gülsüm Arı, Fatma Arı ve Osman Karakülah’ın tedavileri ayakta yapıldı.

Köylüler kazanın ardından eyleme son verdi. Ancak köylüler canları pahasına da olsa tarlalarını KOTİYAK’ A teslim etmeyeceklerini ifade etti. Köylüler eylemlerini arttırarak devam edeceklerini söylediler. 

[widgetkit id=775]

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=lhKqF6CztKc{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu