GüncelManşet

(Video) Cargill’de işçiler aileleriyle eylemde

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde faaliyette bulunan Cargill fabrikasında dört ay önce Öz Gıda-İş tarafından başlatılan sendikal çalışmanın ardından bu durumdan rahatsız olan patron işçilerden Kemal Kapar’ı “performans düşüklüğü” bahanesiyle işten attı.

Bunun üzerine fabrika işçileri sendikal mücadelede ısrarını devam ettirmişlerdir. Çeşitli eylemlerle bugüne gelen Cargill direnişinde dün (31 Ocak) günü fabrika işçileri öğle arasında, saat 12.00’de ailelerle birlikte fabrika önünde bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamayı Öz Gıda-İş Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün yaptı.

İşten atılan Kapar’ın hem ise geri alınması hem de sendikanın işyerinde faaliyetini sürdürebilmesi için yürütülen eylemlerden biriydi yapılan. Uzun süredir patron sendikaya üye olan işçiler üzerinde satın alma dahil çok çeşitli baskı uygulamaktadır” denilen açıklamada sermaye temsilcilerinin sendikaya üye olan işçileri ikna odalarına çağırarak sendikal mücadeleden vazgeçmeleri için baskı oluşturduğunun teşhiri yapıldı.

 

“Direnişinizde yanınızdayız”

Açıklama sonrası direniş çadırı önünde bizler de Özgür Gelecek okurları olarak işten atılan Kapar, annesi ve Öz Gıda-İş Bursa Şube Başkanı ile röportaj yaparak haklı mücadelelerinin yanında olduğumuzu ve bundan sonraki süreçte de birlikte olacağımızı belirterek direniş çadırından ayrıldık.

 

Bursa-Gemlik ÖG Okurları

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=X2Ne9ukMRDk&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu