GüncelManşet

(Video) Ga(e)zi direnişte!

Gazi: 9 gündür Gezi direnişine destek olmak için sokağa çıkan Gazi halkı sokaklara iniyor. Akşam saatlerinde 10 binlerce insan ile birlikte sokağa dökülen halk “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla isyanı büyütüyor.

Dün gece (8 Haziran) İsmet Paşa Caddesinde binlerce insan tekrar toplandı. Sık sık “Her yer taksim her yer direniş, “Tayip istifa”, “Faşist devlet hesap verecek”, sloganlarıyla Gezi direnişini selamladılar. Kitle eyleme evlerden getirdikleri tencere tava ve tepsilerle sürekli ses çıkarıyordu.

Gazi halkı yollara barikatlar kurdu. Kurulan barikatların çevresinde yakılan ateşlerle isyanı büyütmenin sohbetleri yapılırken polisin kitleye gaz ve ses bombalarıyla saldırdı. Polisin saldırılarına kitle molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Atılan molotof kokteyllerinin TOMA ve zırhlı araca isabet etmesi sonucu araçlarda kısa süreli ateş çıktı. Kitlenin karşılık verdiğini gören polis saldırarak, hedef gözeterek gaz bombası sıkmaya başladı. Polisin bu saldırısından sonra toplam 7 kişi yaralandı. Eylemciler ayağı kırılarak, sırtından ve göğsünden vurularak yaralandı. Ayrıca çatışmaların yaşandığı caddede aralıklarla internet ve şebeke kesintileri yaşanıyordu.

Polisin 3 TOMA ve 5 akreple caddeye girerek saldırması sonucu kitle ara sokaklara dağıldı. Caddedeki barikatları yıkan polis boş sokakları biber gazı dumanına boğdu. Hastahaneye sığınan göstericiler ve doktorlar “Dün gecede hasta gözetmeksizin hastaneyi gaz bombası yağmuruna tuttular” diye konuşmalar geçiyordu. Polisin süren azgınca saldırıları bir gece önce 25 eylemciyi gözaltına almış.

Ayrıca TKP/ML TİKKO militanlarının “ Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganları atmasından sonra kitlenin militanları alkışlaması dikkat çekti. Kitle gece geç saatlere kadar çatıştıktan sonra dağıldı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=7LYp3-7JNT8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu