GüncelManşet

(Video)Taksim’de 3 Haziran Gümüşsuyu, gaz duman

 

3 Haziran geceside çatışmalar kaldığı yerden tüm direngenlikle yılgınlık olmadan devam etti. Gece boyu süren çatışmaların ardından sabah erken saatlerde barikatları kontrol etmek isteyen Partizanlar burada sessizce polisin ilerleyişini görünce karşılık verdi ve çatışmalar başladı. Yoğun gaz bombası kullanmasına rağmen geri çekilmeyen Partizanlar, polise saldırarak püskürtmeye çalıştı. Bir kolda Partizanlar saldırılarına devam ederken diğer koldan Halk Cephesi de polise saldırdı. İki kolda sıkışan polis ara ara çekilirken Partizanların grubundan “Teslim olun çağrısı” yapıldı. Aynı zamanda polis telsizlerinden de küfürler edilerek “Yakalayan şu kırmızılıları” şeklinde anonslar duyuldu. Ama Partizanlar teslim ol çağrısına barikatlar arkasından cevap verdi. Yüzbinler inançla taksim meydanını festival alanına çevirdi. Yüzbinler Taksim meydanında bekleyişini sürdürürken, . Kitle Taksim Meydanı’nda günlerdir süren çatışmalara, günlerdir uyunmamasına rağmen Taksim Meydanı’ndaki hala inançla ve dirençle süren festival havası görülmeye değer.

IMG 40433 Haziran, kitle polisi sahile kadar kovaladı

Aradan birkaç saat geçmişti ki, polis 01.30 sularında Gümüşsuyu’ndaki kitleye polis bir kez daha saldırıya geçti.

Polis o kadar gaz kullandı ki cephaneliği tükendi. Bunu fark eden kitle Polis’i Dolmabahçe sahiline kadar kovalayarak, burada sıkıştırdı.

Bir süre sonra cephanesini yenileyen polis, kovalanmanın hıncıyla kitleye daha fazla saldırdı. Ortalık gaz-duman oldu.

Partizan çadırı…

Partizan kitlesi de Meydan’ın tam ortasına bir çadır kurarak hem Taksim’de nöbet tutuyor hem de misafirlerini ağırlıyor.

Taksim Meydanı’nın tam ortasında Partizan filamalarıyla süslenmiş küçük bir çadır. Misafirlerinin, sloganların eksik olmadığı bir çadır. Direngen, isyankar, savaşçı, yüreklerini asi bir nehir gibi, isyan ateşiyle harmanlayan Partizan’cıların yeri. Günlerdir direnenlerin yeri.

Ey kanıma çakıllar karıştıran İSYAN”

Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde… Ey kanıma çakıllar karıştıran İSYAN!” ‘ Ey duvarlarına yazı yazdığım meydan, nedir bilmem seni bana bu kadar bağlayan. Nedendir bilmem senin için faşizme karşı savaşmam, nedendir bilmem Partizan, dağlarda, Taksim Meydanı’nda halaya durmam.

 

 [widgetkit id=146]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu