GüncelManşet

(Video) “Ey kanıma çakıllar karıştıran İSYAN”

Taksim Meydanı’na giden tüm yolların, duvarların üzeri yazılamalarla dolu. Belki de en dikkat çekici olanı ve Taksim gerçekliğini yansıtanı “Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde… Ey kanıma çakıllar karıştıran İSYAN!” şeklindeki uzun yazılamaydı.

Gerçekten de herkesin kanına bir şeyler karışmıştı…

Yüzlü, binli gruplar halinde sloganlarla yürüyordu insanlar. “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları ile inliyordu İstiklal Caddesi. Her ne kadar bir rahatlık ya da festival havası olsa da alanda, şu da açık ki alandaki yüz binler hala diken üstünde, hala gergin bir bekleyişteler.

 

Partizan çadırı…

Partizan kitlesi de Meydan’ın tam ortasına bir çadır kurarak hem Taksim’de nöbet tutuyor hem de misafirlerini ağırlıyor. Partizan çadırına ilgi büyük.

Çadır önünde hatıra fotoğrafı çekenden, İbrahim Kaypakkaya’nın 40. Ölümsüzlük yıldönümü pankartını seyredenlere kadar insanlar hem sohbet ediyor hem zaman zaman sloganlar ortak atılıyor.

Çadır aynı zamanda eylem alanı olduğundan Partizan kitlesi burada sürekli ajitasyon da çekiyor. Ankara, İzmir ve bilumum ülkenin tüm bölgelerindeki polis saldırılarını protesto ediyorlar. Bir de sadece yorulanlar için yapılan küçük çadırın üzerinde Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümüne ilişkin resim ve şiar asılmıştı.

Bir ara kitlenin içine nereden geldiği belli olmayan bir gaz bombasının atılması üzerine sloganlarla yanıtlanmasının ardından Partizan çadırı kitlenin merkezi haline geldi. Demirlere vurarak ritm tutan Partizanların sloganlarına aynı anda binler eşlik etti. Bu coşkulu sahne gerçekten görülmeye değerdi.

 

 

3 Haziran

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=U4v5F6b8dzE&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu