GüncelManşet

(Video) “Susmak ve susamak aynı şeydir…”

İstanbul: Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere IŞİD’in saldırıları sürüyorken, bir yandan bölgede direniş diğer yandan da diğer ülkelerdeki halklardan dayanışma da devam ediyor. Dün, Türkiye’nin farklı illerinde kadınlar IŞİD hedefindeki kadınlarla dayanışma için oturma eylemleri düzenledi.

İstanbul’da ise HDK ve HDP Kadın Meclisi, IŞİD saldırılarını protesto etmek ve kadınlarla dayanışmak için Galatasaray Lisesi önünde saat 19.00–22.00 arası oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme birçok kadın destek verirken, İstiklal Caddesi’nden geçen insanların ilgisi de yoğundu.

“Kadınlar IŞİD’e geçit vermeyecek” sloganıyla yapılan eylemde IŞİD saldırganlığı nedeniyle göç yollarına düşen Ezidilerin fotoğrafları taşıyan kadınlar, “Kadın düşmanı tecavüzcü IŞİD hesap verecek”, “Direnen kadınlar kazanacak”, “Susamak ile susmak birbirine benzerdir, birinde dilin, diğerinde yüreğin kurur” dövizleri kullandı.

Sloganlar, alkışlar ve zılgıtlarla Ortadoğu’lu kadınların yalnız olmadığını haykıran kadınlar, Kürtçe, Türkçe, Ermenice ezgiler eşliğinde bir süre oturma eylemi yaptı. Eylemde sık sık “Rojava’da, Şengal’de direnen kadınlar yalnız değildir”, “Jin jiyan azadi”, “Ortadoğu’lu kadınlar yalnız değildir”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Biji yekatiya jinan”, “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.

Açıklamayı, HDK-HDP Kadın Meclisi adına Sema Barbaros ve Hunaf Hatun okudu. IŞİD’in Kürt, Şii, Türkmen, Keldani, Asurî, Êzidi katliamları yaptığı belirtilen açıklamada, AKP hükümetinin vahşete göz yumduğu ifade edildi. Uluslar arası kamuoyunun da sessizliğini koruduğu belirtilen açıklamada “Bu katliamlara, emperyalist politikalara ve kadın düşmanlığı yapanlara karşı susmayacağız. Biz kadınlar Ortadoğu için artık üçüncü bir yol yok diyoruz. Ya ırkçılık, mezhepçilik ve onunla iç içe geçmiş kadın düşmanlığından yana olacaksınız ya da halkların eşitliğinden ve kadınların özgürlüğünden yana olacaksınız” denildi.

Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ AKP Hükümetinin saldırganlık ve savaş üzerine kurulu dış politikasının IŞİD vahşetini ortaya çıkardığını söyledi. Yüksekdağ, yaşanan kadın düşmanlığının ve barbarlığın sorumlusunun bölge devletleri, egemen sermaye ve Türk devletinin sorumlu olduğunu belirtti ve “Türk devleti ve uluslar arası güçler bunun hesabını verecektir” dedi.

Eylem boyunca kadınlar, mücadele ve dayanışma temalı konuşmalar yaparken, oturma eylemine katılan Pınar Aydınlar da bugün Kürtler’e yapılan asimilasyon ve imha saldırılarının aynı zamanda Ermeni, Çerkes, Süryani, Rum, vb bütün ulus ve milliyetlere uygulanmış olduğunu ve TC destekli IŞİD’in saldırılarına karşı direniş/dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

Eylem, Kürtçe/Ermenice söylenen ağıt ve türkülerle sonlandı.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=qXsFRpP3Ias{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu