GüncelManşet

(Video) Viyana’da faşizme karşı eylem

VİYANA | 05 – 02 – 2013 | Avusturya’da gecen yıl “WKR Ball” adı altında, Avusturya ve Alman Burschenschaftler faşistlerinin organize ettiği sözde balo bu yıl geçen yılki demokratik güçlerin tepkilerinden kaynaklı olarak “Akademiker Ball” adı altında yapıldı.

Irkçı parti FPÖ (Avusturya “Özgürlükçü” Partisi) tarafından bu yıl organize edilen balo öncesinde, SPÖ (Avusturya Sosyal Demokrat Parti) ve Yeşiller’in hükümetindeki Viyana Belediyesi’nin, şehrin en tarihi yerlerinden biri olan Hofburg’ta bu buluşmaya izin vermesi, anti-faşist yürüyüş öncesi demokratik güçlerin tepkileriyle karşılandı.

Güçlü bir ön hazırlık çalışmasının olduğu anti-faşist yürüyüşe, ırkçı ve faşist kesimlerin hem medya ve basın üzerinden hem de yer yer Viyana lokalinde provakasyon girişimleri boşa çıkarıldı. Yürüyüşten bir gün önce, neo-Nazi bir grubun Hitler’i anma ve baloyu selamlama başlığıyla evlere ve posta kutularına bildiri bıraktıkları aktarıldı.

Viyana halkının ve özelde göçmenlerin ağırlıklı yaşadığı semtlerden bu noktadaki tepkiler, yürüyüşe yönelik ilgide bir artışı da sağladı.

 

Yürüyüşte polis provokasyonu ve çatışma

1 Şubat günü, saat 17.00 itibariyle yaklaşık olarak 5 bin kişinin katıldığı anti-faşist yürüyüş; kitlesel katılımın yanı sıra, polis provokasyonuyla karşılaştı.

Yedi noktadan Hofburg’a gidilen yerlerin, anti-emperyalist, anti-faşist örgüt ve yapılar, yine anarşist ve yer yer diğer ilerici, demokratik kurumlar tarafından kapatıldı. Özellikle anti-emperyalist, anti-faşist güçlerin yoğun olduğu Heldenplatz’da çatışmalar yaşandı.

Viyana’nın tüm sokaklarında özel güvenliğin olduğu ve video çekimlerinin yapıldığı görüldü. Yeni Demokratik Gençlik (YDG)’nin yanı sıra Partizan taraftarlarının da bulunduğu noktadan yapılan eyleme de polis saldırısı oldu. Faşistleri ve baloyu organize eden FPÖ’nün sermayedarlarını baloya götürmek için polis arabalarının geçişi sırasında iki eylemci yaralandı.

Yine bu noktada polisin saldırısına anti-emperyalist, anti-faşist gençlik örgütleri olarak karşılık verildi. Bu alanda yaşanan çatışmanın akabinde, blokaj eylemimiz gece saat 01.00 sularına kadar sürdü. Polisin bu noktadan itibaren geri çekilmesiyle eylemimizi kuşlama ve ajitasyon-propaganda eylemleriyle sonuçlandırdık.

 

“Korktukları anti-emperyalist, anti-faşist örgütlü gücümüzdür”

Eylemde Partizan taraftarlarının İbrahim Kaypakkaya’nin katledilişinin 40.yılına ilişkin yaptığı yapışkanlarla yaptıkları selamlama ilgi çekti.

Viyana Rote Antifa Bloku olarak katıldığımız yürüyüşe, YDG‘nin yanı sıra, Young Struggle, KJV, Revolutionärer Aufbau, KJÖ ve Partizan taraftarları katıldı. Basın tarafından 9 kişinin gözaltına alındığı, 2 eylemci ve 6 polisin ağır şekilde yaralandığı bilgileri verildi.

Avusturya Yeni Demokratik Gençlik olarak; Innsbruck, Wörgl, Linz ve Viyana’dan katılım sağladığımız yürüyüşte açığa çıkan gerçekliğin; örgütlü gücün, mücadelenin ihtiyaçlarına ve objektif koşullarına uygun bir örgütlenme tarzıyla ele alındığında başarılı sonuçlar elde etmenin kendi ellerimizde olduğu gerçekliğiydi.

2 Şubat günü Türk faşistleri tarafından ATİGF’e bağlı Wörgl derneğimize yapılan saldırıyla, Viyana’daki Nazi örgütlerinin arasında nitel bir farkın olmadığı görülmektedir. Korktukları anti-emperyalist, anti-faşist örgütlü gücümüzdür. Korkularını daha da büyüteceğiz, mücadelenin her alanına yayacağız! Enternasyonalizm bilinciyle kuşanarak, faşizme karşı mücadeleyi daha da ileriye taşıyaçağız!

 

Yaşasın Anti-Emperyalist, Anti-Faşist Mücadelemiz!

 

Avusturya Yeni Demokratik Gençlik

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=6P-ONzYySvc{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu