GüncelManşet

(video) YDG: Munzur Festivalinde Buluşalım!

H.Merkezi: Yeni Demokrat Gençlik yaptığı bir açıklama ile 14. sü düzenlenecek olan Munzur Doğa ve Kültür Festivaline katılım çağrısı yaptı.

Açıklama şöyle:

Her yıl düzenli bir şekilde yapılan Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin 14.  Sü yaklaşmaktadır. Munzur Doğa ve Kültür Festivali, Dersim’de yok edilmeye çalışılan doğayı ve kültürü korumaya yönelik ortaya çıkmıştır. Festivalin bu amaçla çıktığı ilk yıllarda, faşist devlet yasaklarla, engellerle festivale engel olmaya çalışmıştır. Ancak Dersim halkı devletin bütün engellerine ve saldırılarına karşı festivali gerçekleştirmeyi başarabilmiştir.

Munzur festivali 2000’lerden bu yana eldeki olanaksızlıklara karşın emek verilerek bugünlere kadar gelebilmiştir. Dersim coğrafyası bugün Alişêrlerin, Seyit Rızaların isyan bayrağını devam ettirerek devletin özel olarak ilgisini çekmektedir. 1938’de Mustafa Kemal ve İsmet İnönü önderliğinde yapılan katliamın izleri bugün bile görülebilmektedir. Katliamı yaşayanların büyük hüzünle anlattığı olaylarda ve resmi evraklarda on binlerce insan mağara inlerinde, uçurum kenarlarında çoluk çocuk, yaşlı, genç, kadın  denilmeden en vahşi yöntemlerle öldürüldüğü açıkça ortaya çıkmıştır. Katliamdan kurtulan binlerce insan kendi topraklarından kovularak ya sürgün ya da asimile edildi.

Katil devlet, Dersim coğrafyasını 38’den beri insansızlaştırmaya çalışmaktadır. 90’lı yıllarda Dersim halkı, yükselen devrimci harekete omuz vermesiyle devletin yeniden hedefi olmuş ve yüzlerce köy yakılarak boşaltılmış, birçok insan faili meçhullerle kaybedilmiştir.

On yıllardır yapılan saldırılar sistemli bir şekilde dört bir yandan sürmektedir. TC, Dersim’i kimliğinden koparmak kendi tarafına çekmek için asimile politikalarına başvurmaktadır. Günümüzde devlet okullarında Türkçe ve zorunlu din dersi vererek asimilasyonu devam ettirilmektedir.

Bugün ise Dersim, yeni tehlikelerle yüz yüzedir. Devletin baskı ve katliamları yetmezmiş gibi yeni barajlar, madenler ve kalekollar yapılmaktadır. Dersim coğrafyası baraj, maden ve kalekollarla yok edilerek insansızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Önceki yıllarda yapılan barajlar bugün bölgenin iklimini değiştirmeye başlamış nemlilik oranını attırmıştır. Bölgeye yapılan kalekollar insanlar üzerinde psikolojik bir baskı yaratarak gerilla alanlarını denetim altında tutmak istemektedir. Keza yeni yapılmaya çalışılan madenler ise siyanürle arandığı takdirde büyük bir alanın kullanılamaz olacağı kaçınılmazdır.

Dersim 38’den bu yana değişen tek bir şey devletin saldırı araçlarıdır. Değişmeyen ise TC faşizmidir. Devletin dolaylı yollarla yaptığı azgınca saldırılarına karşı dur demeliyiz. Bölgeye yapılan barajlara, madenlere ve kalekollara geçit vermeyerek, doğamıza ve kültürümüze sahip çıkmalıyız. Dersim’i insansızlaştırma politikasına karşı bizler; yakılan kendi köylerimizin iadesini geri istemeliyiz.

Barajların, madenlerin, kalekolların yapımına dur demek, köylerin geri iade edilmesini istiyorsak 14. Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nde buluşalım.

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK”

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=IRdpKMd8OKk{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu