Güncel

( Video)Strazburg’da binler yürüdü

Strazburg: Türkiye ve Avrupa’nın dört bir yanında Gezi direnişiyle dayanışma etkinlikleri sürerken, Strazburg’da da binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Taksim Direnişiyle Dayanışma Komitesi tarafından, 3 günlük destek amaçlı örgütlenen eylemlerden sonra düzenlenen yürüyüşte, Fransızca “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” pankartı taşındı.

8 Haziran Cumartesi günü, saat 13.00’da kitle Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya başladı. Burada komite ve kurumlar adına konuşmalar gerçekleştirdi. Fransız işçi, gençlik ve ekoloji kurumları da kitleyi ve direnişi selamlayarak konuşmalar gerçekleştirdiler. Saat 14.00’da ise sloganlarla yürüyüşe başlandı. Komite bileşeni kurumlarla birlikte yürüyen binlerce kişiyle beraber Fransız kurumlar da kendi pankart, flama ve sloganlarıyla yürüyüşe destek sundular.

Yine birçok dövizin taşındığı yürüyüşte sık sık Fransızca ve Türkçe olarak “Her Yer Taksim(Kızılay), Her Yer Direniş”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Erdoğan İstifa”, “Yaşasın Halkların Enternasyonal Dayanışması”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Direne Direne Kazanacağız” gibi sloganlar atıldı.

strasy12 binden fazla kişinin katıldığı yürüyüş oldukça coşkuluydu. Binlerce kişinin katılmasıyla oldukça renkli geçen yürüyüş, Borsa Meydanı’nda sonlandırıldı. Alanda yapılan konuşmaların ardından müzik dinletisiyle beraber marşlar, türküler seslendirildi. Eylem, hep birlikte çekilen halayların ardından sonlandırıldı.

Yine ATİK olarak Fransız dostlarımızla yaptığımız sohbette, dostlarımızın yürüyüşün canlılığından, kitlenin müthiş hareketliliği ve coşkusundan etkilendiklerini gördük.

Komite birleşenleri; ATİK, ADHK, MKM, AKM, DİDF ve ASTU

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=_hzrH43KNjs{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu