Manşet

Viranşehir’de polis terörü

H.Merkezi:Urfa Viranşehir’de bugün(3 Şubat) Suriye’deki Kürtlere destek için BDP Kadın Meclisinin çağrısıyla toplanan binlerce kişiye polis saldırdı.

BDP Kadın Meclisinin Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezi bahçesindeki Amfi Tiyatro’da “Amara’dan Doğan Güneş, Rojava’yı Özgürleştirecek” şiarıyla düzenlenen “Kadın Buluşmasına” çoğunlu kadın binlerce kişi ve BDP Milletvekillerinden Gültan Kışanak, Pervin Buldan, Nursel Aydoğan, Mülkiye Birtane, İbrahim Binici katıldı. Buluşmanın gerçekleştiği alana, “Erdoğan Suriye’den elini çek, tecride hayır, diyaloga evet“, “Azadiya Serokati azadiya jinê ye“, “Viyanların ruhuyla Rojava’yı selamlıyoruz” pankartlarının yanı sıra Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez‘in fotoğrafları asıldı. Binlerce kişi sık sık, “Bijî Serok Apo“, “Öcalan” ve “Şehit namirin” sloganlarını attı.

Kaymakamlığın 20 Şubat’a kadar getirdiği her türlü etkinliğe yasak kararına rağmen binlerin aktığı alanı polis sabah saatlerinden itibaren ablukaya aldı. Ayrıca çevre il ve ilçelerden gelenleri durdurarak etkinliğe katılmasını engelledi.

urfaBDP Milletvekili Mülkiye Birtane yaptığı konuşmada, Kürtlerin ortadoğuda barış ve özgürlük mücadelesi yürüttüğünü söyledi. Suriye’de yaşayan Kürtlerin bir kısmının mülteci konumunda kuzey’deki kendi topraklarına geldiklerini söyleyen Birtane, “Onlar mülteci değil bu toprakların sahibidir. Biz çok insani bir taleple Rojava’ya açılan yardım kapılarının açık olmasını istiyoruz. Oradaki Kürtler yalnız değildir. Buradaki Kürtler her an onlarla olmaya devam edecektir” dedi. Birtane konuşmasında İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında başlayan görüşmelere değinince hareketlenen polisler, “Bizler Sayın Öcalan’ın elini güçlendireceğiz. Kürt halkı 20 yıl mücadele ederek, Öcalan’ı muhatap kıldı” dedi ve bu anda polis hiçbir uyarıda bulunmadan gaz bombaları ile kitleye saldırdı. Saldırıda birçok kişi yaralandı.

Saldırıda 5 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Öte yandan polisin vahşice gerçekleştirdiği saldırıyla ilgili açıklama yapan BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak polisin hedef gözeterek ateş açtığını söyledi.

Başkanı Gültan Kışanak, saldırıdan sonra polislerle görüşmeye giderken kendisinin öldürme amaçlı bilinçli bir şekilde hedef alındığını belirterek, “O sırada halk yanımızda yoktu. Biz sadece vekiller oradaydık. Fakat polis bize nişan alarak, üzerimize gaz bombası attı. Bizim partinin şoförü başımı eğdi ve gazın bana değmesini engelledi. Beni bilinçli bir şekilde öldürmeyi hedeflediler” dedi. Kışanak, ilçe kaymakamı, valilik ve İçişleri Bakanlığı ile görüşmelerine rağmen saldırıya maruz kaldıklarını belirterek, polisin hiçbir uyarı yapmadan saldırdığını söyledi. Kışanak, “Bu açıkça bir provokasyondur. AKP hükümeti ve İçişleri Bakanlığı bunun hesabını verecek. Eğer saldırı emrini onlar vermişlerse, neden bize onay verdiler. İkiyüzlü davranmayacaklar. Yine eğer onların emri olmadan buradaki polisler ve kaymakamlık saldırı emrini vermişlerse İçişleri Bakanlığı onları görevden alarak, haklarında soruşturma açmalıdır” dedi.

Saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 5 kişi gözaltına alınırken, polis saldırısında 65 yaşındaki Sıdıka Kurt’un sağ ayağı kırıldı. Viranşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kurt’un çekilen röntgeninde sağ ayak diz altında kırık olduğu tespit edildi. Ayağı alçıya alınan Kurt, tedavisinin ardından taburcu edildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu