Dünya

Viyana’da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Dünya işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs Viyana’da bir yürüyüş ve bitiş alanında Komintern’in organize ettiği kültürel programlı etkinlikle (Fest) kutlandı. Günler öncesinden hazırlıklarına başlanan 1 Mayıs en son 27 Nisan’da kitleye açık toplantıyla, gelinen aşamaya kadar yapılan/yapılamayanlar denetlendi, eksiklikler giderilmeye çalışıldı, yeni görevlendirmeler yapılarak, son durum gözden geçirildi.

1 Mayıs günü; her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli sendika, siyasi parti ve gurupların sabahın erken saatlerinde yürümeye başlamalarından dolayı hazırlanan çeşitli bildiri, duyuru ve etkinlik ilanları genç yoldaşlar tarafından dağıtılırken diğer yoldaşlarda dövizlerle, pankartlarla görselliği sergileyerek gelip geçenlerin görmesini sağladılar. Fest alanında görevli birçok yoldaşımız ise fest yerini hazırlamak için saat yediden itibaren hazırlıklara giriştiler.

 

Devrimci 1 Mayıs etkinliği

Birçok alanda olduğu gibi Viyana’da da 1 Mayıs yürüyüş ve etkinlikleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Çeşitli ilerici, devrimci, demokrat; parti, gurup, demokratik kitle örgütünün katılımıyla gerçekleştirilen Devrimci 1 Mayıs katılımcıları saat 10.00’dan itibaren toplanmaya başladı.

Neunkirchen bölgesinden Partizan ve ATİGF taraftarlarının otobüsle gelerek, alana ellerinde kızıl bayraklar ve sloganlarla girmeleri toplanan kitlede heyecan yarattı. 11.30’da kortejler oluşturularak yürüyüşe geçildi.

En önde; Komintern sıralamasıyla başlayan kortej, Partizan, ATİGF ve diğer yerli ve göçmen yapılarla devam etti. Partizan korteji İbrahim Kaypakkaya’nın bez üzerine yapılmış büyük bir posteri, arkasından TKP/ML imzalı dünya işçi sınıfının öğretmenleri Marks-Engels-Lenin-Stalin ve Mao’nun posterlerinin bulunduğu pankart, birçok dilde yazılmış “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart ve sırasıyla ATİGF imzalı pankartlarla adeta kortej kızıllara bürünmüştü. Partizan imzalı kızıl bayrakların ellerde dalgalanması coşkunluğun heyecanını yaşatıyordu.

İbrahim Kaypakkaya’nın faşist TC’nin işkencecileri tarafından katledilişinin 40. yılı vesilesiyle özel hazırlanmış yakalıklar ve ellerde dövizler, “Yoldaş; Seni unutmadık, unutmayacak, unutturmayacağız” der şekilde görselliğiyle adeta haykırıyordu.

Yol boyunca Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalar, haykırılan sloganlar 1 Mayıs’ın günümüzde anlam ve önemine vurgular yapıyordu. Sanatçı Pınar Aydınlar’ın da bu yıl bizimle olması, sloganlarla, marşlarla ve konuşmalarıyla kitleyi güzergah boyunca coşkulandırması, yürüyüşümüzü daha da heyecanlandırdı.

Bitiş alanında şehitler anısına yapılan saygı duruşu ve konuşmalarla yürüyüş sonlandırılarak, kültürel programa geçildi. İlerleyen saatlerde Pınar Aydınlar’ın dillendirdiği marşlar, ağıtlar, türküler hep birlikte söylendi.

Hareketli parçaların okunmasıyla alanda halka halka halaylar çekilmeye başlandı. Saatler süren kültürel program kapanış konuşması ve mücadelede başarı dilekleriyle sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu