Dünya

Viyana’da Taksim direnişi ile dayanışma

Viyana: Taksim Gezi Parkında başlayan ve sonrasında ise Türkiye’nin birçok şehrine güçlenerek yayılan direniş, ülkenin sınırlarını aşmaya devam ediyor.

Taksim’i halka yasaklama ve sermayeye peşkeş çekmek amaçlı geliştirilen AKP projesine karşı direniş dalgası ile hükümet hak ettiği cevabı bulmuştur. Her zaman olduğu gibi halkın en meşru ve demokratik girişimlerine TC kolluk güçlerince azgınca saldırmıştır.

 

Binlerce insan buluştu

Yurtdışında birçok ülke ve alanlarda olduğu gibi, Taksim’de direnen halkımızla dayanışmak amaçlı 1 Haziran günü Viyana’da da bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Kısa dönemde sosyal medya ve DKÖ’ler üzerinden insanlar haberdar edilerek hazırlanan yürüyüş binlerce AKP karşıtı insanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Saat 16.00 sularında toplanmaya başlayan kitle sloganları güçlü haykırmaya başladılar. Türkçe ve Almanca sloganlar hep bir ağızdan atılıyordu. ATİGF aktivistlerinin toplu bir şekilde ve sloganlar atarak alana girmeleri coşku ve heyecanı doruğa çıkardı. Burada ATİGF adına konuşma yaptılar.

Saat 18.00’de kortejler oluşturularak yürüyüşe geçildi. Yine yol boyunca sloganlar hiç durmamaksızın haykırıldı, marşlar söylendi. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direnişe devam Taksim’e Selam”, “Her yer direniş, her yer Taksim” vb. atılan sloganlar arasındaydı.

Reesel Park’ da başlayan yürüyüş Stadpark’a kadar sürdü. Alanda yapılan konuşma, şiir ve sloganlarla etkinlik sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu