Güncel

Yamanlar’da katliamlar lanetlendi

İzmir: Mart ayı içerisinde gerçekleşen Gazi, Beyazıt, Xalepçe ve Qamışlo katliamları; HDK Bayraklı İlçe Meclisi tarafından örgütlenen bir yürüyüşle protesto edildi. Gerçekleşen yürüyüşe evlerindeki insanlar; balkonlardan alkışlarla destek verdiler.

14 Mart günü saat 18.30’da toplanmaya başlayan kitle; meşalelerle Yamanlar Eski Pazar Yeri’nden Traktörcüler Durağı’na yürüdü.

Yol boyunca ajitasyon ve sloganların hiç susmadığı eylemde; meşalelerin yanı sıra HDK flamaları da taşındı.

“Beyazıt… Xalepçe… Gazi… Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı HDK pankartı ve Hasan Ocak resminin taşındığı eylemde; Katil devlet hesap verecek“, “Şehit Namirin“, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz“, “Halkımız saflara hesap sormayasloganları atıldı.

Traktörcüler Durağı’na gelindiğinde ise basın metni okundu. Okunan metinde devlet eliyle yapılan katliamlar özetlenerek; “Tüm alanlarda egemenlerin yoğunlaşan saldırılarına karşı örgütlenerek, insana yaraşır bir yaşamı inşa etmek için daha fazla mücadele edeceğimizi, bu mücadelede sonsuzluğa uğurladığımız tüm şehitlerin hesabını sokaklarda ve alanlarda soracağımızı dosta ve düşmana ilan ediyoruz” denildi.

Basın açıklamasının ardından ise; HDK adına Cavit Uğur söz alarak; 1983 yılında Buca Hapishanesi’nde idam edilerek katledilen Seyit Konuk, İbrahim Etem Coşkun ve Nejati Vardar‘ı anarak Newroz çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu