Kültür&Sanat

Yapı Sanat Evi Ankara’daki saldırıyı kınadı

İstanbul: Yapı Sanat Evi, Çankaya Belediyesi Zabıtaları’nın sokak sanatçılarına yönelik saldırsını protesto etti.
Yapı Sanat Evi, 6 Mart günü akşam saatlerinde Galatasaray Lisesi önünde Ankara’da sokak tiyatrosu yapan Tiyat-roj oyuncularına ve Yapı Sanat Evi aktivistlerine zabıtalar tarafından yapılan saldırıya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Aka-Der, Ayışığı Kültür Merkezi ve Önder Babat Kültür Merkezi’ninde destek verdiği açıklamada, “Devrimci sanat engellenemez” pankartı açıldı. Saldırıda yaralanan sanatçıların fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıyan kitle, “Devrimci sanat susturulamaz“, “Faşizme karşı omuz omuza“, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Öncü Akgül, sokak sanatçılarına yönelik saldırının Çankaya Belediyesi zabıtaları ve 40 kişilik faşist bir grup tarafından gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Demir sopalar ve coplarla birlikte saldırıya uğrayan 4’ü ağır 8 arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar polis tarafından gözaltına alınmış bir gün şubede tutulmuşlardır” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.
Saldırılarla ilgili zabıtaların da örgütlü olduğu Tüm Bel-Sen’i aradıklarını; ancak Tüm Bel-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Devrim Kahraman’ın kendilerine hakaret ederek tehdit ettiğini dile getiren KESK Ankara Şubeler Platformu adına açıklama yapan İsmail Kaygusuz’un Çankaya Belediyesi’nin sanata karşı tavrını ve zabıtaları desteklediğini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu