Gençlik

“Yarattığınız karanlıklardan korkmuyoruz”

İstanbul: Üniversite öğrencilerinin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anmasına MSÜ okul yönetimi izin vermedi.

Fakülte önünde toplanan öğrenciler, “Amed, Suruç, Ankara katili sarayda, gençlik sokakta” pankartı açarak üniversitenin içerisine yürümek istedi ancak okul yönetimi kapıları açmadı. Okul içerisine giremeyen öğrenciler, çok sayıda çevik ve sivil polislerin yığınak yaptığı üniversite girişinde bir basın açıklaması yaparak devrim ve demokrasi şehitlerini andı. Öğrenciler sık sık, “Ankara’yı unutma unutturma”, “Ankara’nın hesabı sorulacak”, “Katillerden hesabı gençlik soracak” gibi sloganlar attı. Ajitasyonlarla okul yönetiminin tutumunu teşhir eden öğrenciler, “Okula gitarımız, sazımız ve ellerimizde karanfillerimizle gelmemize rağmen anma yapmamıza izin vermiyorlar. Canlı bombalar ellerini kollarını sallayarak dolaşırken sokağa çıkmayan polis bu gün bize barikat kuruyor ve okul yönetimi de buna izin veriyor” dedi.

“Korkmuyoruz ve sinmeyeceğiz burada biz varız”

Başın açıklamasını öğrenciler adına okuyan Nagihan Yiğit, Ankara katliamının yeni olmadığını ve bu devletin yüzünü katliamlarla tanıdıklarını vurgulayarak esas amacın halkı sindirmek olduğuna dikkat çekti.

Devletin esasta IŞİD ile mücadele etmediğini tam tersine mücadele edenlere saldırdığını vurgulayan Yiğit, “Devletin tüm baskıcı politikalarına karşı bugün buradan yani sokaklardan bir kez daha açıkça ilan ediyoruz: Korkmuyoruz ve sinmeyeceğiz burada biz varız” dedi.

“Her saldırı bilincimizde silinmeyen bir öfke oluyor. Dökülen her kandamlası ise kardeşliğimizi pekiştiren bir mayadır” diyen Yiğit son olarak şunları söyledi: “Zindanlara atsanız da, katletseniz de sizden ve yarattığınız karanlıklardan korkmuyoruz. Gençliğin birliği ve haklı mücadelesi mutlaka kazanacak.”

Anma etkinliği marşlar ve atılan sloganlar eşliğinde son buldu.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu