GüncelManşet

Gösterimi beklenen “Sûr: Ax û Welat” belgeseli yasaklandı

H.Merkezi: Sur Belgeseli Kolektifi, İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yarın gösterimi planlanan “Sûr: Ax û Welat” belgeseli polis engellemesi sonucu iptal edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gösterimini yapmayı planladıkları “Sûr: Ax û Welat” isimli belgesel gösteriminin yasaklandığını belirten Sur Belgeseli Kolektifi, “7 bin yıllık kadim kentin tarihi mirasını, bu mirasın acımasızca yok edilişini işleyen ve zorunlu göç sürecinin göç etmek zorunda kalan aileler, bireyler üzerinde nasıl bir etki bıraktığı, hatıralarında, hafızalarında nasıl yaralar açtığını konu edinen Sûr: Ax û Welat belgeselinin gösterimi Sur’da devam eden ablukanın 2. yıldönümünde engellenmiştir. Gösterimin yapılacağı Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi, Emniyet güçleri tarafında baskı altına alınmış, gösterime izin vermemeleri için uyarılmış, aksi takdirde gösterim günü salona polislerin yerleştirileceği tehdidinde bulunulmuştur. Emniyet güçlerinin bu fiili engel ve sansürüne salon yetkilileri de boyun eğerek, sansürün bir parçası olmuştur” denildi.

Sur her taraftan ablukada

Sur Belgeseli Kolektifi, “Suriçi, tam 2 yıldır abluka altında. Belgesel gösterimi üzerinde kurulan baskı da göstermektedir ki sadece Suriçi bölgesi değil, Sur adının kendisi her tarafta abluka altına alınmıştır” denildi.

Sur’da ilan edilen ve devam eden sokağa çıkma yasağının 2’nci yıldönümü olduğu aktarılan açıklamada, “Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Suriçi bölgesi, dünyanın en uzun süreli yasağı unvanını da almıştır. Suriçi, tam 2 yıldır abluka altında. Belgesel gösterimi üzerinde kurulan baskı da göstermektedir ki sadece Suriçi bölgesi değil, Sur adının kendisi her tarafta abluka altına alınmıştır” denildi.

Açıklamada Sur’daki ablukanın kaldırılması çağrısında bulunularak, “Yine bu vesileyle, uzun bir süredir yürütülen sansür ve baskılara karşı bütün sinema emekçilerini ve duyarlı kamuoyunu dayanışmaya çağırıyoruz” diye belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu