Güncel

“Yaşamını yitirdiği” denilen Özer hastanede çıktı

Bakanlığın askeri operasyonda yaşamını yitirdiğini açıkladığı HPG'li Abdulsıttar Özer'in, Diyarbakır'da bir hastanede tedavi altına olduğu öğrenildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Dibek (Dêrxus), Arıklı (Huseynik) ve Karahasan mahalleleri ve bağlı mezralarda 14 Mart’ta başlatılan askeri operasyona devam ediyor. Operasyona ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından 2 HPG’linin yaşamını yitirdiğine dair açıklamada bulundu.

Ancak dün bazı sosyal medya hesaplarında çıkan bir fotoğrafta yaşamını yitirdiği belirtilen 2 HPG’liden Abdulsıttar Özer’in, askerlerce yaralı olarak yakalandığı ve elleri kelepçeli bir şekilde fotoğrafının çekildiği ortaya çıkmıştı.
Operasyonun ikinci gününde Van’dan Diyarbakır’a gelen Özer ailesi, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na başvuruda bulunarak, HPG’li Özer’in akıbetini sordu. Herhangi bir bilgi alamayan ailesi, Özer’in yaşamını yitirdiği iddiasıyla DNA testi için Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.

DNA testi için işlemler tamamlandıktan sonra Özer ailesinin avukatları, savcıyla görüştü. Yetkili savcı, HPG’li Özer’in yaşamını yitirmediği, yaralı olarak yakalandığı ve hastanede tedavi altında olduğu bilgisini verdi.

Avukatlar ve ailenin, Özer ile görüşme gerçekleştirme talebi, savcı tarafından güvenlik gerekçesiyle reddedildi. Bunun üzerine avukatlar, HPG’li Özer ile görüşme gerçekleştirebilmek için Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Özer’in ağabeyi İbrahim Özer, kardeşinin hangi hastanede olduğu ve sağlık durumuna ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini belirterek, nöbetçi mahkemeye yapılan başvuru sonucunu beklediklerini söyledi.

Diyarbakır’da hangi hastanede tedavi altına alındığı öğrenilemeyen HPG’li Özer’in, tedavi işlemlerinin ardından Lice Jandarma Komutanlığına götürüleceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu