GüncelManşet

YDG okuru Taylan Turunç bozulan davasında karar; bu kez 12 yıl 9 ay!

H. Merkezi: Yeni Demokrat Gençlik okuru ve İstanbul Üniversitesi(İÜ) öğrencisi YDG’li Taylan Turunç’un karar duruşması görüldü.

Önceki hükmün istinafta bozulmasının ardından mahkeme bu kez Turunç’a 12 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Taylan Turunç

Ümraniye ve Gazi katliamlarını protesto eylemleri sırasında gözaltına alınan ve ardından tutuklanan YDG’li Taylan Turunç’a 22 Aralık 2016’da görülen 3. duruşmasında 16,5 yıl hapis cezası verilmişti.

Mahkeme kararının ardından istinafa yolu gidilmesi ile İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi “hükmün bozulmasına” karar verdi. Yerel mahkemeye yeniden gelen dosyanın ilk duruşması 18 Mayıs’ta İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Taylan Turunç’un ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada iddia makamı önceki mütalaasını tekrar etmiş, mahkeme davayı 13 Haziran’a ertelemişti.

13 Haziran’da görülen duruşmada ilk olarak Taylan Turunç savunmasında 15 aydır tutuklu olduğunu ve öğrenim hayatının sekteye uğradığını belirterek tahliyesini ve beraatini talep etti.

“Herhangi bir delil yok”

“Örgüt üyesi olmak” suçlaması ile üst sınırdan ceza verilen Turunç’un ardından Av. Aylin Kırıkçu, “müvekkilimizin hangi örgütün üyesi olduğu, hangi örgüt adına hareket ettiğine dair herhangi bir delil bulunmamaktır. Mahkemenin gerekçeli kararında 3 örgütün isminden bahsedildiği ancak bu örgütlerin üyesi olduğunu ya da örgüt adına eyleme katıldığına dair bir tespit bulunmamaktadır. Müvekkilimizin tutuklu bulunduğu süre öğrenci olması, adil yargılama hakkı ve süresi göz önüne alınarak tahliyesini talep ederiz” dedi.

Av. Kırıkçu’nun ardından savunma yapan Av. Kemal Toraman, mahkemenin toplantı ya da yürüyüşe katıldığına dair delil bulunmadığından beraat vermesine rağmen TCK 174. Maddesi üzerinden 2 ayrı ceza verildiğini söyledi. Av. Toraman, “TCK  44. Maddesinin nazara alınması, ayrıca TCK 220/6 maddesinin 2. Cümlesi gözönüne alınarak indirim yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, indirim uygulamadan 3 ayrı suçlamadan toplamda 12 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Avukatlar tarafından karara itiraz edileceği ve tekrar istinaf yoluna gidileceği açıklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu