Gençlik

YDG: “31 Mart’ta Kadıköy’deyiz!”

Tarih 2 Temmuz 1993… Sivas’ta gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında, şenliklerin yapıldığı Madımak Oteli’nin etrafı faşistler tarafından sarılmış, faşist saldırı sonucunda 33 aydın, sanatçı ile 2 otel görevlisi katledilmiştir.

Tarih 13 Mart 2012… Sözde Sivas’ta gerçekleştirilen katliamın faillerinin bulunup, cezalandırılması için sürdürülen dava zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmüştür. “İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz” diyenlere mahkeme, “suçu işleyenler kamu görevlisi değildir” diye cevap vermiştir. Davanın düşürülmesinin ardından Tayyip Erdoğan yine bütün pervasızlığıyla mahkemenin kararına değil, bu karara tepki gösterenlere saldırmış, bu kararı protesto etmemizi şov olarak nitelendirmiştir.

Sivas’ta 33 canımızın katledilmesi de, Sivas davasının düşürülmesi de, Tayyip Erdoğan’ın açıklaması da aynı faşist devlet gerçekliğine işaret etmektedir. 33 can diri diri yakılırken faşistlerin saldırılarını destekleyen, Alevilerin demokratik birçok hak talebini görmezden gelen, yıllardır Alevileri katletmekten vazgeçemeyen faşist devletten Sivas davası ile ilgili başka bir karar vermesini beklemek mümkün değildir. Daha yakın zamanda Roboski’de çocukları, gençleri Kürt olduğu için katleden, “KCK operasyonu” adı altında öğrencileri, akademisyenleri, siyasetçileri tutuklayan faşist devletten Sivas davası ile ilgili başka bir karar vermesini beklemek mümkün değildir. Yine daha yakın zamanda Hrant Dink’in katillerini ödüllendiren, her yerde fellik fellik örgüt arayıp “bulurken”, Hrant’ın katledilmesinde örgüt “bulamayan” faşist devletten Sivas davası ile ilgili başka bir karar vermesini beklemek mümkün değildir.

AKP yetkilileri Sivas davasının zamanaşımına uğramasının ardından yapılan açıklamalarda utanmadan 12 Eylül’le hesaplaşıldığından bahsetmektedirler. Yine aynı ikiyüzlü devlet yetkilileri bir süre önce Alevi açılımından bahsetmişlerdir. İşte alevi açılımının, “ileri demokrasi” furyasının, 12 Eylül’le “hesaplaşmanın” sonucu budur. Alevilerin zorunlu din dersinden, Cem evlerine yasal statü verilmesi talebine kadar hiçbir demokratik hak talebi karşılanmamıştır. Geçmişle hesaplaşıldığının iddia edildiği şu günlerde, Sivas davası zaman aşımı iddiası ile düşürülmüş, devlet katliamın ortağı olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gördüğü dava bitmiştir. Ancak bizim davamız bitmemiştir/ 2 Temmuz’da katledilen canlarımızın hesabı sorulana kadar da bitmeyecektir. Elbet Sivas’ın, Maraş’ın, Çorum’un, Roboski’nin hesabı sorulacaktır ve bu katliamı gerçekleştiren devletin mahkemelerinde olmayacaktır.

Faşist devletin kanlı mahkeme kararını protesto etmek, katliamların hesabını soracağımızı göstermek için 31 Mart Cumartesi Kadıköy’de olacağız. Tüm halk gençlini duyarlı olmaya, bu eyleme destek vermeye, Sivas’ta katledilenlere, Alevilerin demokratik hak ve taleplerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.


31 Mart Cumartesi

Toplanma saati: 12.00

Toplanma Yerleri: Tepe Natiulus


YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu