Gençlik

YDG: “Sömürüsüz ve özgür bir dünya için 1 Mayıs’a!”

1 Mayıs için alanlara çağrı yapan Yeni Demokrat Gençlik “Egemenlerin saltanatlarının yıkılacağı, sömürüsüz ve özgür bir dünyanın yaratılacağına olan inanç ve umutla Yeni Demokrat Gençlik olarak tüm ezilenlerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ını kutluyoruz” dedi. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Sömürüsüz ve özgür bir dünya için 1 Mayıs’a!

OHAL ile getirilen KHK’lerle devletin halkı çok daha vahşice sömürdüğü, devrimci, demokrat, yurtsever kesime özel olarak saldırı politikaları uyguladığı bir süreçten geçiyoruz. Her gün bir yenisinin eklendiği KHK’lerle binlerce emekçinin hukuksuzca işinden edildiği, devamında binlercesinin tutuklandığı yüzlerce akademisyenin mesleğinden ihraç edildiği bir dönemde her hak mücadelesinin önü devlet zoruyla bastırılmaya çalışılmaktadır. İş sınıfının en önemli hakkı olan grev hakkının fiili olarak yasaklandığı defalarca kez ilan edilmiş, greve müsaade edilmediği itiraf edilmiştir.

Egemenler, hayatın her alanında, yeni saldırı politikaları oluşturarak halka saldırırken, Nuriye ve Semih gibi nice direnişçiyle karşılaşmış, karşılaşmaktadır. Hukuksuzca mesleklerinden ihraç edilmiş akademisyenlerin hukuk mücadelesi ve eylemleri birçok ilde devam etmektedir. Yıllarca üniversitelerde çalışarak emek veren akademisyenler haklarını açlık grevleriyle, çeşitli eylemlerle aramaktadır.

Tüm bunlar olurken “işgalin lokumu olmaz” diyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri iktidar tarafından özel hedef haline getirilerek, onlarca öğrenci hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Êfrîn’e savaş açan işgalci TC devleti ve ÖSO’yu protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, işkenceyle gözaltına alınarak tutuklandı. “Komünist öğrencileri okutmayacağız” diyen iktidar, şu aralar üniversitelere özel saldırı konsepti düzenlemekte, çeşitli bahanelerle İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversiteyi bölmeye, parçalamaya çalışmaktadır.

Liselerde sürekli değişen, her biri öğrencilerin emeklerini sömürmenin bir başka yolu olan sınav sistemleri getirilmekte, her yıl birçok meslek lisesi öğrencisi staj sömürüsüne maruz kalmakta staj yerlerinde hayatını kaybetmektedir.

Her yıl atanamadığı, çalışma hakkı verilmediği için hayatını sonlandırmaya itilmektedir. Yine birçok inşaat işçisi “geçinemiyorum” diyerek kendi bedenini ateşe vermiştir. Her geçen yıl çalışma koşulları daha kötü bir hal alırken, emek sömürüsü artmıştır. Milyonlarca işçi açlık sınırının altında bir maaşla çalışmak zorunda bırakılmıştır. Ucuz iş gücünü yoksul halktan sağlayan devlet, OHAL ile işçi direnişlerinin önüne geçmeye çalışsa da birçok şehirde işçilerin direnişi-eylemleriyle ve sonucunda tüm baskılara karşı hak kazanımları ile karşılaşmıştır.

Bizler üniversiteleri bölünmeye çalışılan, hukuksuzca tutuklanan öğrenciler. Bizler emeği sömürülen, açlık sınırında yaşatılan, inşaatlarda, maden ocağında, fabrikalarda katledilen işçi-emekçiler. Bizler hayatın her alanında sömürülen, katledilen, emekçi halklar olarak 1 Mayıs’ta direnişi kuşanarak sloganlarımızla alanları dolduracak, direnişi her yere yayacağız.

2018 1 Mayıs’ı, ne kadar kokuşmuş ve çürümüş olduğu gün geçtikçe daha fazla görünen, egemenlerin ve onların kurulu düzenlerinin yıkılışını hızlandıracaktır. Egemenlerin saltanatlarının yıkılacağı, sömürüsüz ve özgür bir dünyanın yaratılacağına olan inanç ve umutla Yeni Demokrat Gençlik olarak tüm ezilenlerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ını kutluyoruz.

 

Yaşasın 1 Mayıs, Biji 1 Gulan!

Yaşasın işçi ve emekçilerin onurlu mücadelesi!

 

Yeni Demokrat Gençlik

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu