Manşet

YDG’den açıklama: “Newroz ateşi sönmeyecek!”

H. Merkezi: Devlet, “Newroz, 21 Mart’ta kutlanır” maskesi altında yakılan tüm Newroz ateşlerine saldırdı. Yüzlerce kişiyi gözaltına aldı, yüzlerce kişiyi yaraladı, Hacı Zengin’i katletti.

Dün bütün gün T. Kürdistanı alev alevdi. Cîzira Botan’da etrafa ateş açan devlet, Êlîh’te (Batman) DTK Eş Başkanı Ahmet Türk’e saldırdı. Gözaltı terörü ile Newroz coşkusu boğulmaya çalışıldı, ancak sokağın sahibi olduğunu vurgulayan Kürt halkı gün boyu Newroz alanlarını terk etmedi.

Yeni Demokrat Gençlik, devletin Newroz’a yönelik saldırılarını kınayan bir açıklama gerçekleştirdi. Yazılı açıklamada “Onca tehdit, saldırı Newroz ateşini engelleyememiştir. Amed’de barikatları yıkan yüzbinlerin yaktığı Newroz ateşi, İstanbul’da caddelerde, sokaklarda yakılan onlarca Newroz ateşine dönüşmüştür. Newroz kutlamalarına vahşice saldıran, Heval Hacı Zengin’i katleden, yüzlerce kişiyi gözaltına alan devlete gereken cevap verilmiştir” denildi.

Açıklamanın tamamı aşağıdadır:

NEWROZ ATEŞİ SÖNMEYECEK!

Zorbalığa, zalimliğe karşı ezilenlerin isyanıyla simgeleşen, sadece bir bayram değil, mücadele günü olan Newroz’a yıllardır TC Devleti tahammülsüzlük göstermektedir. Başta Kürt ulusu olmak üzere, Newoz’u sahiplenenlerin ödediği bedellerle Newrozlar kutlanmış ve bugünlere gelmiştir. Ezilenlerin ama en çok da Kürt ulusunun direnişine tahammül edemediğini, tutuklama saldırılarıyla, bizzat başbakanın ağzından dökülüp duran tehditleriyle, en son Roboski’de şahit olduğumuz katliamlarıyla defalarca kez ortaya seren faşist devlet 2012 Newroz’unda da yüzünü göstermiştir.

Yükseltilen saldırılara karşı Newroz’un önemli bir karşı koyuş olacağını çok iyi bilen egemenler, Newroz’a yönelik tahammülsüzlüklerini kutlamalardan önce açık etmişlerdir. Tehditler savurmuşlar, bizlere geri adım attırmak istemişlerdir. Geri adım atmayan, kararlılıkla alanlara akın eden halka yönelik polis güçleri pervasızca saldırmıştır.

İstanbul, Amed, Şırnak, Ankara, Bursa, Antalya, Urfa, Muş, ağrı, Iğdır, Siirt vs.de yoğun önlemler alan polis güçleri Newroz alanına yürüyen eylemcilere gaz bombalarıyla, tazyikli suyla, panzerlerle saldırmış, Türkiye genelinde yüzlerce kişi gözaltına alınmıştır. İstanbul’da birçok mahallede otobüsleri bağlamış, çıkışları engellemiştir. Yüzlerce kişi gazdan fenalaşırken, polisin attığı gaz bombalarının isabet ettiği onlarca kişi kanlar içinde kalmıştır. Zeytinburnu’nda iki kişi polisin saldırısı sonucu, Newroz’a katılmak isteyen 15 yaşındaki Fırat ise önce polisin, sonra faşist bir güruhun vahşi saldırısı sonucu ağır yaralanmıştır. BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin kafasına sıkılan gaz bombasıyla ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede şehit düşmüştür. Erzincan’da da Newroz’un yasaklanmasına karşı yapılan basın açıklamasından sonra Yeni Demokrat Gençlik dergisi okurları saldırıya uğramıştır. Batman’da Ahmet Türk polis tarafından saldırıya uğramış, hastaneye kaldırılmıştır. Cizre’de özel hareket polisleri panzerler üzerinden halkın üzerine ateş açmıştır. Özel Hareket Timleri içerde insanların olduğu BDP Cizre ilçe binasını uzun namlulu silahlarla taramıştır.

2012 Newroz’unda da kanlı yüzünü gördüğümüz devletin bu tutumuna karşın Newroz’a damgasını vuran direniş olmuştur. Onca tehdit, saldırı Newroz ateşini engelleyememiştir. Amed’de barikatları yıkan yüzbinlerin yaktığı Newroz ateşi, İstanbul’da caddelerde, sokaklarda yakılan onlarca Newroz ateşine dönüşmüştür. Newroz kutlamalarına vahşice saldıran, Heval Hacı Zengin’i katleden, yüzlerce kişiyi gözaltına alan devlete gereken cevap verilmiştir.

Kuşkusuz bu cevap bize, bu saldırıların hesabını sormaya yetmeyecektir. İstediğimiz özgürlüktür ve özgürlüğümüzü çekip alacak gücümüz vardır. Egemenlerin size “demokrasi” getiriyoruz yalanlarına da, attıkları zafer naralarına da, tehditlerine de karnımız toktur. Baskılar, tutuklamalar, katliamlar bizi yıldırmamıştır bundan sonra da yıldırması mümkün değildir. Demirci Kawa’dan bugüne yanan Newroz ateşi sönmeyecek, katliamcı devletten hesap sorulacaktır.

Hacı Zengin Ölümsüzdür!

Şehîd Namirin!

Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz!

Newroz Pîroz Be!

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu