GüncelManşet

YDK: “Şiddete karşı 20 Temmuz’da sokaklardayız”

İstanbul: Geçtiğimiz günlerde, kadınlar kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı işgal edip binadan ”Kadın cinayetleri her yerde, meclis olağanüstü toplansın” pankartı açmışlardı.

Sürekli artan kadın cinayetlerine karşı onlarca kadın örgütü biraraya gelerek, meclis adım atana kadar eylem yapacaklarını duyurmuştu. Aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın da olduğu kadın örgütleri, tüm kadınları sosyal medyada #KadınKatliamıVar hashtagiyle kadın cinayetlerine karşı 20 Temmuz’da Türkiye genelinde yürümeye çağırdı. konuyla ilgili Yeni Demokrat Kadın da bir açıklama yaparak tüm Türkiye’de kadınları şiddete karşı sokağa çağırdı. Açıklama ise şöyle: 

Sokaklardayız; çünkü her hafta, kocası, babası, erkek kardeşi, oğlu, boşanmak/ayrılmak istediği kocası/sevgilisi, müşterisi tarafından öldürülen kadınların ve trans kadınların haberlerini duyuyoruz. Sokaklardayız; çünkü sadece Temmuz ayı başında iki gün içerisinde 6 kadın öldürüldü ve bu cinayetlerin sürekliliği, cinayetleri durdurmayan, gereken önlemleri almayan devletin eril yapısını gözler önüne seriyor. Sokaklardayız; hayatlarının her alanında ayrımcılık ile karşı karşıya kalan trans kadınlar, seks işçileri her an öldürülme tehlikesi ile karşı karşıya. Şiddete uğradıklarında sessiz kalan devlet ve polisi seks işçilerini gittikçe daha güvencesiz koşullarda çalışmaya iterek ve keyfi para cezalarına çarptırarak cinayetleri ve şiddeti meşrulaştırıyor. Ve sokaklardayız; çünkü Aile Bakanı Ayşenur İslam tüm bunlar olurken kadın cinayetlerini normalleştiren bir dil kullanıyor, ve hatta “Kadınlar koruma altındayken öldürülmüyor” bile diyebiliyor. Biz kadınların kadın cinayetleri konusunda bakanlığını “temize çekmeye” çalışan Aile Bakanı’na bir sözümüz var.
Sistem erkek şiddetine karşı etkili yöntemler ile mücadele etmiyor. Erkek egemen yargı mercileri “Şiddetle cinayetin ne ilgisi var?” bile diyor. Biz kadınlar ise şunu söylüyoruz: Kadın cinayeti bir tokatla, aşağılamakla başlıyor! Devlet, kadın cinayetlerini gündeme almayan ve etkili mücadele yöntemleri kurmayan yasama ve yürütmesi ile, haksız tahrik indirimleri ile, ve erkeklere “teşvikler” sunan yargısı ile kadın cinayetlerinden sorumludur.
Devletin önemli bir parçası olan meclisin, kadın ve trans cinayetleri gündemi ile olağanüstü toplanmasını ve bu toplantıda, kadın örgütlerinin belirlediği cinayetleri önleyebilecek temel şartları doğrultusunda acil bir eylem planı oluşturmasını talep ediyoruz!
Biliyoruz ki biz kadınlar bir araya gelebilirsek cinayetleri önleyebiliriz. Bu yüzden meclis, kadın ve trans cinayetleri gündemiyle olağanüstü toplanana kadar sokakları boş bırakmıyoruz!
Kadın cinayetlerine karşı sesimizi çıkarmak üzere onlarca kadın örgütü bir araya gelerek Türkiye genelinde çok çeşitli illerde 20 Temmuz’da sokaklara çıkıyoruz. Bütün kadınları da kendilerine ‘biçilmiş sorumluluklarını’ bırakıp şiddete karşı sokaklara çağırıyoruz!
İstanbul: 20 Temmuz saat 14:00’te Kadıköy Altıyol Boğa heykeli
Van: 18 Temmuz saat 18:00 Sanat Sokağı
Bursa: 20 Temmuz gece eylemi
Ankara: 20 Temmuz saat 13:00
#KadınKatliamıVar
Yeni Demokrat Kadın 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu