GüncelManşet

Yemen katliamını IŞİD üstlendi

H. Merkezi: Yemen’in başkenti Sana’da kent merkezindeki iki camiye cuma namazı kılındığı sırada intihar saldırısı düzenlendi. AP haber ajansı, en az 137 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıda, 345 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Öte yandan Yemen’in Aden kentinde yine cumhurbaşkanlığı sarayının bombardımana tutulduğu açıklandı.

Saldırılarda, Sana’nın güneyindeki Badr Camisi ilekuzeydeki Jarraf bölgesiden yer alan Al-Hashahushcamisi hedef alındı. İlk intihar eylemi Şii Husilerin gittiği camiler olarak bilinen Badr Camisi içinde gerçekleşirken, ikincisi de patlamadan kaçan insanların yöneldiği kapıda gerçekleşti.
Saldırılar, Ocak ayında yine başkentte polis akademisinin hedef alındığı ve 40 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı araç saldırısından bu yana en kötü saldırı olarak belirtiliyor.

Saldırıların düzenlendiği camiler, Yemen’de Parlamentonun kontrolünü ele geçiren Şii Husilerin gittiği camiler olarak biliniyor.

Saldırıyı üstlenen IŞİD, geçtiğimiz gün Tunus’ta gerçekleştirilen ve 20 turistin yaşamını yitirdiği kanlı müze baskınından sonra saldırıların devam edeceğini açıklamıştı.
Dün de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin, Aden’in El-Meaşik bölgesinde bulunan konutuna savaş uçakları tarafından bombardıman düzenlenmişti. Hadi, saldırıdan kurtulmuştu.

Gergin müzakere sürecinin şiddetin yeniden tırmanmasıyla sekteye uğradığı Yemen’de Ocak sonunda Husi milisleri Sana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirmişti.

Cami saldırılarının etkisi henüz dinmemişken, bu kez de Cumhurbaşkanlığı bir açıklamada yayımlayarak Aden’de bir darbe girişiminin önlendiğini belirtti. Açıklamada darbecilerin ele geçirdikleri silah ve uçaklarla cumhurbaşkanlığı sarayına ve halka saldırdığı kaydedildi.Kentin, Cumhurbaşkanı Hadi destekçilerinin elinde olduğu açıklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu