GüncelManşet

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK | “Gücümüzü mücadelemizin haklılığından alıyoruz, yıldıramazsınız”

Polis tarafından alıkonulup, hakkında açılan davalar gösterilerek tehdit edilen YDG okuru için İzmir İHD’de bir basın toplantısı düzenleyen YDG, “Bizler gücümüzü verdiğimiz demokrasi mücadelesinin haklılığından alıyoruz ve demokrasi mücadelesine devam edeceğiz” dedi.

İzmir: Geçtiğimiz günlerde İzmir’de bir Yeni Demokrat Gençlik Dergisi okuru evinin yakınlarında ilk önce GBT uygulamasına tabi tutulmuş, ardından ise “seninle konuşmak isteyen abilerin var” denilerek polis tarafından alıkonulmuştu. Tehdit edilen ve para karşılığı ajanlaştırılmak istenen YDG okuru ise buna karşı çıkmıştı. Yeni Demokrat Gençlik ise dün bir basın toplantısı düzenleyerek devletin baskılarını teşhir etti.

İHD İzmir Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında “Kaçırmalar, tehditler, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açıldı. “Devletin, muhalifleri sindirme, yok etme politikalarının yoğunlaştığı bir dönem yaşamaktayız” denilen açıklamada yaşanılanlar anlatılarak devletin tutumu teşhir edildi.

 

YDG tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Devletin, muhalifleri sindirme, yok etme politikalarının yoğunlaştığı bir dönem yaşamaktayız. Devlet 20 Temmuz 2016’dan beri sürdürdüğü OHAL ile başta Kürt siyasetçileri ve yanı sıra devrimci, demokrat, yurtseverleri hedefine koydu. Nitekim sosyal medya paylaşımlarından dolayı yüzlerce insan gözaltına alınıp tutuklandı. Sindirme yok etme politikalarının bir diğer yüzü olarak ise insanları tehdit etme ajanlaştırma olarak yansımaktadır. Halkın tamamından birbirlerini ihbar etmeleri dayatmaktadır. İstanbul ve Ankara’da sosyalistler kendilerine Kamu Güvenlik Teşkilatı (KGT) diyen kar maskeli silahlı kişiler tarafından kaçırılıp işkence yapılmıştı. Bir çok alanda da YDG okurları ve aileleri telefonla aranarak tehdit edilmişti.

Devlet geleneği olan tehdit etme, ajanlaştırmanın son örneği ise İzmir’de Yeni Demokrat Gençlik dergisi okuru Fırat Kırgız oldu. Evinin yakınlarında polisler tarafından durdurulan Kırgız GBT yapıldıktan sonra ‘Seninle konuşmak isteyen abilerin var’ denilerek bekletilmek istendi, olay yerinden uzaklaşan Kırgız daha sonra önü sivil polis ekibi tarafından kesilerek alıkonuldu. Polisler kendilerini MİT müsteşarlığına bağlı olduklarını söyleyip, Alp, Selçuk, Musa isimleri ile tanıttılar. Kırgız’a 2016 1 Mayıs etkinliğine katıldığı gerekçesiyle dava açılmış olmasını tehdit aracı olarak kullanan polisler ‘Önümüzdeki duruşmada seni tutuklayacağız’ diyerek tehdit ettiler. Okurumuza para teklifinde bulunup ‘Biz kimin ne yaptığını gayet iyi biliyoruz, ama senden duymak istiyoruz’ deyip YDG’nin konferansı ve divan toplantısı hakkında bilgi istediler. Okurumuz olay yerinden uzaklaştıktan sonra da polisler tarafından 0553 006 22 23 numaralı telefonla aranarak tehdit edilmiştir.

Buradan tekrar sesleniyoruz; bizleri gözaltılarla, tutuklamalarla korkutamaz, satın alamazsınız. Bizler gücümüzü verdiğimiz demokrasi mücadelesinin haklılığından alıyoruz ve demokrasi mücadelesine devam edeceğiz. Kamuoyuna duyuruyoruz okurumuzun başına bir şey gelirse bundan İzmir Emniyeti sorumludur.
Gözaltılar Tutuklamalar Baskılar Bizi Yıldıramaz!
Yaşasın Demokrasi Mücadelemiz!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu