Güncel

Yeni Demokrasi Peru Derneği: “Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm”

Yeni Demokrasi Peru Derneği, 18.05.2013 Hamburg’daki Kaypakkaya-yürüyüşü vesilesiyle ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmada herkesi selamlayarak İbrahim Kaypakkaya yoldaşın fikirlerinin ve düşüncelerinin önemine ve güncelliğine dikkat çekerek şunları söyledi;

 

Yoldaşlar,

Bizler bu görkemli yürüyüşü selamlıyoruz, hazırlıklarını yapan yoldaşları ve yoldaş Kaypakkaya’nın anmasını kitlelere taşımak için gelen herkesi ve özellikle onun yolunda ileri yürüyenleri.

Bu kampanya burada, Hamburg’da Kaypakkaya bayrağının mücadelenin ortasına, olması gereken yere, taşınmasıyla önemli bir işaret oluşturdu bile.

Bizim enternasyonal sınıfımız, kendi mücadelesiyle kendi önderlerini oluşturur; devrimci hareketin toplu ilgi alanlarını temsil ve katalize etmesini bilen önderler. Bu gibi önderler dünyanın karsısında bir hayal dünyasında değil, ancak sınıf mücadelesinin ateşi içerisinde doğar. Marks’la böyleydi, Lenin’le böyleydi ve başkan Mao’yla böyleydi. Jose Carlos Mariategui’yle Peru Komünist Partisi’nde böyleydi ve özellikle Maoizm’i halk savaşının ortasında Marksizm’in yeni, üçüncü ve en yüksek aşaması olarak ifade eden önderimiz başkan Gonzalo’yla.

 

Yoldaş Kaypakkaya da sınıf mücadelesinin ateşinde doğmuştur ve onun uğrunda hayatını vermiştir. Onun, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın gelişiminde katkısının önemi temellidir. Onun temel bazlarının yolunda ilerlemeden, yani rezivyonizmi misillemeden, legalizmi ve parlamenter kretenizmi reddetmeden demokratik devrimi zafere ulaştırmak imkânsızdır. Halk savası, bürokratik kapitalizmi, yâri-feodalizmi ve emperyalizmi ezip geçmenin ve böylece proletarya diktatörlüğüne ulaşmanın tek yoludur. Komünist Parti’si olmadan – bu bugün Marksist-Lenininist-Maoist bir partidir–devrimci ordu olmadan ve halk cephesinin kuruluşu olmadan zafere ulaşmak imkânsızdır. Ve bizler sürekli yeni iktidarın halk savaşının temelinin olduğunu hatırlatmalıyız. 

 

Bu bağlamda yoldaş Kaypakkaya kırk yıl öncesinde bile netti. Ölümünden sonra bir sürü insan bu bazları inkâr etmeye çalışmıştır. Bugün de durum farklı değil. Sağ-oportünistler Kaypakkaya’nın yolunda yürüyenleri sürekli Marksizm-Leninizm-Maoizm’den vazgeçirmeye çalışmaktalar; Kaypakkaya’nın esas yolunun reddinden başka bir şey olmayan, post-maoist sentezlerle“ MLM’yi değiştirmeye çalışmaktalar. Biz, Türkiye ve Kuzey Kürdistan komünistlerinin, eskiden olduğu gibi, temel görüşlerine yönelik saldırılara izin vermeyeceklerinden eminiz. Gerçek şu ki, son kırk yıldır dünyada birçok gelişme var ve bizler yeni sorunların karşısındayız. Bu yüzden bugün Jose Carlos Mariategui’den bahsettik. Jose Carlos Mariategui PKP’yi 1928’de kurmuş ve Peru’daki devrimin temel prensiplerini tespit etmistir. Bu temel prensiplere bagli olarak başkan Gonzalo’ydu onlari geliştirebilen ve Peru devrimin koşullarina Maoizm’in kurucu pratigiyle Gonzalo-Düşüncelerini öne çikaran.

 

Bugün, Türkiye ve Kuzey Kürdistan devrimci hareketinin önemli anların karsısında durduğu bir zamanda, bizler Maoizm’in uygulamasının oradaki koşullara dayalı bir bicimde daha da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu ancak Kaypakkaya’nın yolunda oluşabilir. Başka yolu yok! Bizler ve tüm Peru’daki tüm komünistler, savaşçılar ve devrimci kitleler Türk ve Kürt yoldaşların bu görevi yerine getireceklerinden dahil ve dünya devrimine daha da büyük katika bulunacaklarından eminiz.

 

Bu yüzden yoldaşlar, İbrahim Kaypakkaya’nın yolunda devrimin kızıl bayrağına sahip çıkalım.

Yaşasın Marksizm-Leninizm-Maoizm!

Komünizme kadar halk savaşı!

 

Proletarier aller Länder, vereinigt euch!

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu