Manşet

Yeni Hayat muhabirine Kaypakkaya davası

H. Merkezi: Dersim’de Yeni Hayat” dergisi muhabiri hakkında açılan davada Yeni Demokrat Gençlik (YDG), İşçi Köylü gazetesi ve Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) açıklamaları “TKP/ML ve TMLGB örgütüne dair suç delili” olarak görüldü.

Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Yeni HayatOnlarca insanın İbrahim Kaypakkaya’yı andıkları için tutuklu bulunduğu bugünlerde, bir Kaypakkaya davası da Dersim’de Pertek muhabirimize açıldı” dedi.

Van Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede muhabirin evine yapılan baskında Yeni Demokrat Gençlik dergisi, İşçi Köylü gazetesi ve Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) açıklamaları, Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) ve Türkiye Marksist Leninist Gençlik Birliği (TMLGB) örgütlerine dair suç delili olarak sunuldu.

Düzmece iddialarla, yasal olarak yayımlanan bu yayınları illegal bir yayınmış gibi sunan Van savcılığının açmış olduğu dava önümüzdeki Nisan ayında görülecek” diyen Yeni Hayat, muhabirlerinin konu ile ilgili görüşlerini de şöyle açıkladı:

Muhabirimiz ise Kaypakkaya’yı anmanın ve onu savunmanın suç olmamasına rağmen hazırlanan düzmece iddianamelerle pek çok devrimcinin tutuklandığını, ve yaşanan tüm baskılara karşı, özgün fikirlerinden kaynaklı Kaypakkayanın çok daha fazla sahiplenilmesi gerektiğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu