Emek

Şişecam işçileri: Al zammını başına çal

H. Merkezi: Şişecam işçileri, ertelenen grev hakları için mücadelesine devam ediyor. İstanbul’da biraraya Kristal-İş Mersin, Bursa, Tarkya, Eskişehir, Gebze ve İstanbul şubeleri Levent’teki Kanyon AVM önünde bir araya gelerek buradan Şişecam Müdürlüğü’nün bulunduğu İş Kuleleri’nin önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Deriteks, Belediye-İş, Tek Gıda-İş, ve çeşitli demokratik kitle örgütleri de eyleme destek verdi. 

Oldukça kitlesel gerçekleşen eylemde işçiler yol boyunca “Ölmek var dönmez yok”, “İşçiler burada Ahmet Kırman nerede”, “Kahrolsun İsrail Siyonizmi” ,”Katil İsrail Filistinden defol” sloganlarını attı. 

İş Kuleleri’nin önüne gelindiğinde buradaki polis yığınağı dikkat çekti. Kulelerin bu denli korunması işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. “İşçiye değil, emekçiye barikat” sloganlarını atarak kolluk güçlerini yuhaladır. Yürüyüşün ardından konuşma yapan Kristal-İş Başkanı Bilal Çetintaş bir konuşma gerçekleştirerek direnişten vaz geçmeyeceklerini belirtti. Devamlı olarak kârına kar katan Şişecam holding’in işçilere verdiği 93 kuruşluk zammı eleştiren Çetintaş “siz bizi ne zannettiniz. biz hakkımız olanı istedik. Sadaka değil. Al zammını başına çal. Biz cama can katanlar olarak senin lutfunu almaya gelmedik. Biz buraya hesap sormaya geldi.” dedi. Açıklamanın ardından işçiler üzerinde “93 Kuruş” yazan çelengi Şişecam önüne bırakarak eylemi sonlandırdı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu