GüncelManşet

(Yenileniyor) Taksim’de an an gelişmeler

12 Haziran

 02.15

Polis Gezi Parkına saldırıyor. gaz bombası ve plastik mermi kullanan polis çok sayıda kişiyi yaraladı. Çok sayıda kişi ise gazdan etkilendi. Gezi’yi gaza boğan polis Capul tv’nin yayını sonlandırmasına neden oldu.

 

01.50 Taksim Harbiye’de polis saldırı devam ediyor.

polisin yoğun gaz saldırısına kitle hava fişeklerle karşılık vermekte. Gezi Parkı’nda ise hareketlilik var. Kurulan barikatlara yorulan arkadaşların yerine yeni arkadaşların almaı için anonslar yapılıyor. Mete Caddesi üzerinde yine polisin saldırı söz konusu. kitle yorulmadan polisin saldırılarına sloganlar eşliğinde taşlar ve hava fişeklerle direnişe devam ediyor.

 

01.20

Taksim inanılmaz bir direniş vra. yüzlerce kişi polisin tüm saldırlarına rağmen toplanarak “Direne direne kazanacağız”, “Taksim faşizme mezar olacak”, “vali istifa” vb sloganlarla özellikle Harbiye tarafında direnişlerini sürdüyor.

Polis gaz bombaları, ses bombaları ile toplanan kitleye saldırarak toplanmasını engellemeye çalışıyor.

00.35

Taksim’de ” Her yer Taksim her yer direniş” sloganları yükselmeye devam ediyor. Taksim meydanı’nda toplanan kitle polisin gaz bombalarına karşı sloganlarla, taşlarla direnişine devam ediyor.

00.25

Takim’de polis saldırısı da direnişte devam ediyor. sabahın erken saatlerinde başlayan polis saldırısı şu saatlere kadar devam ediyor.  polis Elmadağ ve Harbiye yönüne saldırılarını sürdürürken, TMMOB’ta tedavi edilerek topluca çıkan kitleye plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırdı. Polis terörü kendini açık bir şekilde bir kez daha teşir etti. tedaviden sonra saldırıya uğrayan kitle ara sokaklara dağılarak Taksim Hastanesi önünde yeniden bir araya gelmeye çalışıyor. Hastane ve önü oldukça kalabalık çünkü yaralı kişileirn yakınlara hastaneye akın akın geliyor.

Ayrıca yer yer çatışmalar devam ederken kitle bulunduğu ara sokaklarda barikatlar kurmaya devam ediyor.

23.50

İstiklal Caddesi’nde çatışmalar durulurken polis Sıraselviler kısmında toplanan kitleye polis saldırısı var. Tarlabaşı, Talimhan’de ise  çatışmalar yer yer sürerken polis Gezi’yi kuşatmaya almış durumda.  Taksim’de ara sokaklarda çatışmalar zamana zamna devam ederken bir çok kişinin gözaltına alındığı ancak gözaltı sayısının net bilinmediğini, içlerinde bir Özgür Gelecek muhaberinin olduğu çok sayıda yaralının ise TMMOB’taki revirde tedavilerinin sürdüğü gelen bilgiler arasında. 

22.50

Gezi Parkı’na “kesinlikle dokunmayacağız” Vali’nin ve polis anonslarının aldatmacadan ibaret olduğunu görüyoruz. Gezi Parkı’nda “taş üstünde taş bırakmayan” polis yoğun saldırılarını sürdürürken kitle Gezi Parkı’nın girişine barikat kuruyor. gazdan etkilenler Divan Otele sığınıyor. İstiklal Caddesi ve Galatasaray yakınlarındaki kitleye saldırarak kitlenin toplanmasını engellemeye çalışıyor. Kitle ise saldırılara inat “Marjinal değiliz halkız” sloganları atarak direnmeye devam ediyor. saldırı sırasında yaralanan içlerinde Partizan okurlarının da bulunduğu yüzlerce kişi TMMOB’taki revire kaldırılıyor. 

Ayrıca sabaha kadar açık olacağını duyuran yerlerden biri de Sosyalist Feminist Kolektif,  Adres: Katip Çelebi Mahallesi Tel Sokak No: 20/3 – Beyoğlu

22.25taksim direnişte

Birlerce kişi polisin saldırılarına rağmen

direnişi sürdürerek dağılmıyor. Gezi Parkı’nda bir çok çadır alev aldı. Taksim Meydanı, Harbiye, İstiklal Caddesi, Divan Otel’de on binlerce kişi insan var. Yoğun çatışmalar sürerken saldırı sırasında yaralanan kişileirn tedavi edilmesi için Ada Müzik-Kitabevi revir yapıldı. ayrıca TMMOB ve İHD saldırı durumunda sığınmaları için adreslerini yayınlıyor.  TMMOB Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İpek Sokak -Beyoğlu, İHD Adres: Çukur Çeşme Sokak Bayman Apartmanı – Taksim

22.10

Taksim’da saldırılar devam ederken çok sayıda yaralanan olduğu belirtildi. Polis Gezi Parkına “uyarı” dahi yapmadan gaz bombalarıyla saldırdı.

saldırı sırasında çok sayıdaki yaralılara kapılarını açan TMMOB polis gaz bombaları attı. İçerde tedavi olan yaralıyor ve sağlık ekipleri gazdan etkilendi.

21.44

Meydan’da toplanan ve halaylar çeken kitle yeniden polis çok yoğun gaz bombalrı kullanarak saldırdı.  özellikle Tarlabaşı tarafında yoğun saldırıların olduğu ve polisin çok yoğun gaz bombası kullanmasının yanı sıra plastik mermi ve ses boması kullandığı muhabirimizden gelen bilgiler arasında.

Polisin kullandığı ses bombalarının Tarlabaşı’ndaki evlerin camlarını kırdığı, ortalığı gaza boğduğu belirtiliyor.

21.10

Taksin’de en son saldırıdan sonra kitle ara sokaklarda birleşerek Taksim Meydanı’na doğru yürüyor.

Polis saldırsı sonucu ara sokaklara çekilen kitle yeniden toplanarak sloganlar eşliğinde meydana yürüyor. Polisin gazının bitmesinden kaynaklı dha çok tazikli suyla saldırısını sürdürürken onbinlerce kişilik kitle meydanda toplanmaya başladı. Polisin saldırılarına havayi fişeklerle karşılık veren kitle “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıyor.

 kitle dağıldığı tüm ara sokaklarda olduğu gibi onbinlerce kişi İstiklal Caddesinde toplanarak “Hükümet istifa, Tayyip istifa” sloganları eşliğinde polisle çatışarak meydana doğru ilerliyor.

Taksim Meydanı adeta yanıyor. Binlerce kişi yakılan dev ateşin etrafında halaylar çekerken, çatışmalar da sürüyor.

20.45

Taksim savaş alanı

Taksim’de polisin saldırısının ardından Taksim savaş alanına dönmüş durumda. polis deyim yerideyse hiç durmadan gaz bombası atmakta. 8 TOMA, binlerce polis kitleye gaz bombası yağdırırken kendisi de attığı gaz “etkilendiği”  için geri çekilmek durumunda kalıyor. azgınca kitle saldıran polis yüzlerce kişiyi yaralarken daha önce kaldırılmayan protokol çadırları da yerlerinden söküldü.Taksim’in hemen her sokağına yayılan çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Gezi Parkı, harbiye, Tarlabaşı’nda yüzler kişi polis çatışıyor. Sokakaralarında toplanan kitle yeniden Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışıyor.

20.16


KAYPAKAKYA TAKSİMPolis Taksim Meydanı’nda toplanan sayısı yüz bine ulaşan kitleye gaz bombalarıyla saldırdı.

“Her yer Taksim her yer direniş”, “Tayyip istifa, hükümet istifa”, “faşizme karşı omuz omuza” şeklinde sloganlar atan kitle Harbiye, İstiklal Caddesine doğru çekildi. geri çekilen kitle polisle çatışmaya başladı.

19.00

Sabah saatlerin bu yana devam eden çatışmalar sonra kitle Harbiye ve İstiklal caddesinden Taksim Meydanına doğru gelmeye başladı. Taksim Dayanışmasının çağrısıyla meydana gelmeye başladı. polis ise AKM önüne çekilmiş durumda.Meydana toplanan kitle “faşizme karşı omuz omuza”, “Hükümet istifa”, “Tayyip istifa” şeklinde sloganlara tarken iki aracının alevleri ortamı aydınlatmakta.

Taksim Dayanışması ile Kitlenin oluşturduğu komite ise şu sıralar bir görüşme gerçekleşiyor.


18.20

Çatışmaların devam ettiği Taksim’de çatışan kitle Elmadağ’a doğru çekildi. Mete Caddesi, Harbiye ve Elmadağ yolu boyunca kitle tarafından çok sayıda barikat kurularak, polisin geçişleri engellenmeye çalışılıyor.

Çevik kuvvet eşliğinde alana getirilen iş makineleri ile barikatlara yönelik müdahaleler hem kitlenin karşı saldırıya geçmesi hem de barikatların sağlam kurulmasının etkisiyle geçersiz kalıyor. Şehir dışından takviye getirilmesine rağmen çevik kuvvetin ara sokaklardan çıkan eylemciler karşısında çaresi kaldığı geleb bilgiler arasında.

 

17.05

Çatışmaların yer yer sürdüğü Taksim’de polis bu kez Mete Caddesi’nden Gezi Parkı’na saldırdı. Gaz bombaları çadırların içine ve arasına düştü. İnsanlar metronun iç tarafına sığındılar. Çok sayıda yaralı var.

 

16.58

Mete Caddesi tarafındaki büyük revirden bugün yaralananların sayısı ve durumu açıklandı:

14 kişi kafa travması geçirdi.

11 kişide çeşitli kırıklar var.

7 kişi astım atağı geçirdi.

1 kişi epilepsi krizi geçirdi.

1 kişinin tendonu kesildi.

Yabancı bir gazeteci boyun ve göğüsten darp edildi.

5 kişide yabancı madde kesiği var.

6 kişi gazdan etkilendi.

340 kişi gazdan etkilendi.

Kalp krizi geçiren bir kişi hastaneye sevk edildi.

Bir bilinci kapalı hasta ambulansla hastaneye sevk edildi.

Ataşehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şube Başkanı Metin Arslan olduğu sanılan birisine bir gaz bombası, bir de plastik mermi isabet ettiği açıklandı.

 

15.40

Taksim’de çatışmalar sürerken Harbiye tarafında polisin kurulu barikatları yıkmasuından sonra yeniden binlerce kişi toplandı.

yıkılan barikatların olduğu yere gelen binlerce kişi “Her yer Taksim hey yer direniş”, “Bu daha başlangış mücadele yeni başlıyor” şeklinde sloganlar atarak polisin saldırgan tutumunu pprotesto ediyor.

bir çok yer de çatışmalar sürerken yüzlerce kişinin yaralandığı ve yaralananların ambulanslarla hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

 

15.25

Polisle çatışan kitle adına bir heyet Taksim Dayanışması ile görüştü. Yapılan görüşmede kitlenin polis alanı terk edene kadar alandan çekilmeyeceği belirtildi.

Bu sırada saldırılar sürerken kitle “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı eylem de Partizan kitlesi de “Ağa patron devletini yıkacağız, halk iktidarı kuracağız”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” şeklinde sloganlarla çatışmaya devam etti.

 

15.15

Gezi Parkı’nın Harbiye yönünde süren çatışmalarda aralarında Partizan, ESP, SODAP, Mücadele Birliği, Alınteri, DHF, BDP vs. kurumların bulunduğu kitleye polis saldırmaya devam ediyor. Bu sırada Gezi Parkı’nda bulunanlar çatışanlara su atarak, sloganlarla destek oluyor.

Burada bulunan araçları da ateşe veren kitle polise karşı 2. barikatını da oluşturdu. Bu sırada saldırıya geçen polis her tarafı gaza boğarak kitleye saldırdı. Bir grup Harbiye’ye, Divan Otel’in önüne doğru geri çekilirken; Tarlabaşı yönüne giden gruba da burada, ara sokaklarda dinlenen çok sayıda çevik kuvvet saldırdı.

 

14.40

Sabah saatlerinde polisin Taksim Meydanı’na saldırmasıyla başlayan çatışmalara devam ediyor. Taksim’in dört bir yanında çatışmalar sürerken Tarlabaşı civarında da çatışmalar sürmekte.

Tarlabaşı civarındaki ara sokağa barikat kuran içlerinde ESP, SDP, Partizan, Mücadele Birliği gibi pek çok devrimci demokrat kurum kendilerine ses bombası, gaz bombası ve tazyikli suyla saldıran polise taş ve molotof kokteyli ile karşılık veriyor.

Kurulan barikatın önünde ateş yanarken, barikatın arkasındaki kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş” vb sloganlar haykırıyor.

 

14.15 Polisin Gezi Parkına saldırmasından sonra Gezi direnişçileri “Polis dışarı” şeklinde sloganlar atarak polisi Gezi parkının dışına çıkardı. Parkın içindeki kitle “Taksim bizim İstanbul bizim”, “Her Yer Taksim her yer direniş” şeklinde sloganlar atmakta.
Gezi’den çıkan polis kitlye Gezi’den çıkılmadığı taktirde yeniden müdahale edeceğini anons ediyor. Taksim’de çatışmalar ve direniş devam ederken, onlarca kişi yaralanırken 1 Mayıs mahallesinden bir Partizan okurunun daha yaralandı. Yaralanan kişinin Şişli Etfal hastanesine kaldırıldığı belirtildi. Taksim’de çatışmalara devam ediyor.  

13.50

Sabah saatlerinden bu yana Gezi Parkına girmeyeceğini  açıklayan Vali Avni Mutlu ve “Gezi’ye kesinlikle girmeyeceğiz” şeklinde anons yapan polis şimdi Gezi Parkına saldırdı.
Tomalarla merdivenlere kadar gelen pois gaz bombası ve tazikli suyla direnişçilere saldırdı. Gezi Parkındaki direnişçilerin parkın içine doğru çekilmesi ile polis Gezi Parkı içindeki ilerleyişini sürdürerek saldıralara devam ediyor.

 

13.15 Taksim’de şu sıralarada yeniden polis saldırı var. AKM önüne çekilen kitleye yeniden saldıran polis ortalığı gaza boğdu. Kitle polise taşlarla, hava fişeklerle karşılık vererek direnişe geçti.

Taksim’in dört bir yanını savaş alanına çeviren polis çevik kuvvet eşliğinde tazikli su ve gaz, ses bombalarıyla saldırıyı sürdüyor. Taksim’in her tarafına yayılan çatışmalar devam ederken Taksim Hill Otel kısmında polisin hedef göstererek gaz bombası sonu bir çok kişi yaralandı.

12.05

Sabahın erken saatlerinden itibaren Taksim’de başlayan çatışmalar sonlanırken, polis panzerleri eşliğinde alandan çekilmeye başladı.

Oldukça öfkeli olan binlerce kişi “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ile geri çekilen polisi çembere almış durumda. Polisi tedirgin bir şekilde geri çekildiği gözetleniyor. Polis geri çekiliken kitleye gaz bombası ile saldırdı.

 

11.45

Taksim’de yaşanan çatışmalar şu an için durulmuş görülüyor. Polis Atatürk Heykeli’nin etrafını çevirmiş ve Meydan civarındaki barikatları kaldırmaya çalışıyor.

 

11.00

Taksim’de yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla Taksim Dayanışması tüm duyarlı kamuoyunu saat 12.30’da Taksim’de buluşmaya çağırdı.

10.55

İstanbul Valisi Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile basın toplantısı gerçekleştiriyor.
Polisimiz yalnıza Atatürk heykelimizde ve AKM üzerindeki materyalleri temizlemek için alana girmiştir. Alanda bulunan münferit gruplar ya da bireysel kişiler çatışma çıkarmaya çalıştı” dedi. Çalışmamız tamamlanmıştır, bekleyişimiz sürecektir” diyen Mutlu “Gezi Parkı’na müdahale etmemiz söz konusu değildir” dedi.

Alanda bulunan marjinal gruplar kullandıkları sis bombası, molotof ya da havai fişek kullanarak polisin çok fazla gaz kullandığına dair intiba yaratmak istemektedir” sözleriyle devrimcileri hedef gösteren Mutlu “Gezi Parkında provokasyona gelmeyen sivil duruşlara yürekten teşekkür ederiz” dedi.

 

10.05

Gezi Parkı direnişlerini gün gün canlı yayından veren Halk Tv son günlerin en çok izlenen televizyonu haline gelmiş, “eylemci taraftarı” gibi tavırlarıyla belli kesimlerin sempatisini toplamıştı.

Ancak ilk olarak Ankara’daki çatışmaların 2. ve 3. gününde eylemcilere saldıran polislere yemek verdiği için halktan tepki toplayan ve bunu da “Biz, bize verilen emirleri yerine getiriyoruz” diyerek savunan HALK TV, şu dakikalarda verdiği haberlerle de direnen devrimcileri “polis tarafından kullanılıyor” izlenimi vererek yayınlıyor:

Canlı yayın görüntülerinin altında yazan yorum şu şekilde:
Amaç Gezi Parkı’ndaki tüm Türkiye’nin sempatisini toplayan barışçı gençler yerine çatışmaya yatkın sol grupları hareketlendirip işte taksimdekiler asıl bunlardı görüntüsü yaratmak.

Yani Halk TV, devrimcilerin polis tarafından kullanıldığını iddia ediyor hadsizce! Çatışmalardan nemalanmaya ve sürekli reklamını yapmaya çalışan Halk TV, daha öncei pratiklerine bakmadan eylemcileri hedef olarak gösteriyor.
Ayrıca programa katılan sözde aydın ve yazarlar da “Gerçek direnişçiler orada değil” şeklinde yorumlar yapılıyor.

 

10.03

Taksim’de sabah saat 07.30 civarında başlayan çatışmalar sürerken, polis “Gezi’ye müdahale etmeyeceğiz” şeklinde verdiği sözlere rağmen Gezi Parkı’na gaz bombaları ile saldırdı. Toplamda yaşanan olaylarda aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu en 20 kişi yaralandı.

Taksim’de sabah saatlerinden itibaren başlayan çatışmalarda sıra Gezi Parkı’nda! Gezi Parkı’nı ve meydanı gaza boğan polis, şimdiye kadar yaptığı anonslarda “Gezi Parkı’na müdahale etmeyeceklerini” açıklamış ve direnen kitleyi de “provokatör” ilan etmişti.

Şimdi ise buraya da saldıran polisin attığı gaz bombası kapsüllerinin çeşitli yerlerine isabet ettiği ve aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu onlarca kişi yaralanarak en yakın hastanelere kaldırıldı.

Partizan okurlarından Togay Okay’ın başına gaz bombası kapsülü isabet ettiği ve kaldırıldığı hastanede durumunun müdahale altına alınmaya çalışıldığı gelen bilgiler arasında.

Ayrıca alanda bulunan bir TOMA aracının daha yanarak kullanılamaz hale getirildiği belirtiliyor.

 

09.40

Çatışmaların yoğunlaştığı Tarlabaşı ve Elmadağ’da aralarında Partizan, SDP, ESP ve BDP’lilerin bulunduğu yaklaşık 200 kişilik bir gruba yönelik saldırı ve çatışma devam ediyor.

Polis kitleye gaz, ses bombası, tazyikli su ile saldırmaya devam ederken; kitle de havai fişek, Molotof, taş ve sloganlarla karşılık veriyor. Kitle içerisinden gaz bombasından kaynaklı muhabirimizin bölgeden bildirdiğine göre en az 4 yaralı var.

Çatışmalar sırasında zırhlı delinen bir TOMA’nın da çatışma bölgesini terk ettiği öğrenildi. Polis sürekli olarak Gezi Parkı’nda sayıları giderek artan binlerce kişiye yönelik “bakın bunlar provokatör” şeklinde açıklama yapıyor. Taksim Dayanışması’ndan olduğu iddia edilen bazı kimselerin zaman zaman polis aracından anonsla zaman zaman da çatışanların içerisine girerek direnenlere çatışmalara son vermelerini istediği belirtiliyor.

 

09.09

Sabah saat 07.30 itibariyle Taksim Meydanına yönelik gerçekleştirilen polis saldırısı sürüyor. Meydanda polis panzerlerini engellemeye çalışan kitleye polis etrafı gaza boğarak karşılık veriyor.

 

Polis saldırısı

Yaklaşık 1,5 saattir süren çatışmalar sırasında yine sayısız gaz bombası, tazyikli su ve ne olduğu belirlenemeyen küçük, beyaz ve tene değdiğinde can yakan cisimler kullandı.

Meydanda bulunan aralarında Partizan, ESP ve SDP’nin bulunduğu kitlenin bir kısmı Meydan ve Tarlabaşı tarafında çatıştığı ve polisin buraya azgınca saldırdığı görülüyor.

Bu sırada meydanda bulunan kitlenin bir kısmı polis panzerlerinin etrafını sararak saldırıyı engellemeye çalışıyor. Ve ara sokaklarda çatışan kitleyi meydana çağırıyor.

Tam bu sırada tekrar saldıran polis Taksim etrafını gaza boğarak, eylemcilere saldırdı.

Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Taksim faşizme mezar olacak” sloganları ile direnmeye devam ediyor.

Polisten provokatif açıklamalar

Tarlabaşı, Sıraselviler, Gümüşsuyu ve AKM önünde yoğunlaşan çatışmalar sırasında polisin provokatif açıklamalar yaptığı görülüyor.

Gezi Parkı’ndaki direnişçilere seslenen polis, “Bakın, sizleri zor durumda bırakanları görüyorsunuz. Bizim amacımız Gezi Parkı’na müdahale değil. Ama bakın onlar taş atıyor. Sizleri zor durumda bırakan sadece bu 3-5 kişidir” şeklinde açıklamalar yaparak, Gezi Parkı’ndaki direnişçilerin eyleme katılmasının önüne geçmek ve direnenleri “provokatör” olarak yaftalamak istiyor.

Bu sırada AKM önünde toplanan kitle yaşanan saldırıyı “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Katil Polis Taksim’den defol” şeklinde sloganlarla protesto ederken; polis bu kez de “Bakın sloganlarla protesto edenlere karışıyor muyuz? İstediğiniz kadar protesto edebilirsiniz” sözleriyle bu kez direnişçileri karşı karşıya getirmeye çalışıyor.

Alanda slogan atan kitlenin bu sözün üzerine polisi yuhaladığı görülüyor.

 

07.59

Erken saatlerde başlayan polis saldırısı devam ederken kitle kolluk güçlerine molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırarak direnişe geçiyor. Muhabirimizden aldığımız bilgiye göre polis kitleye ” Taksim Meydanı’nı boşaltın Gezi Parkı’na müdahale etmeyeceğiz” şeklinde anons yapıyor. Aynı zamanda polis bölgede bulunan pankart ve flamaları söküp parçaladığı da gelen bilgiler arasında.

 

07.30

Haftalardır devam eden Taksim direnişine bugün erken saatlerde polis gaz bombaları ile saldırı gerçekleştirdi. Sabah erken saatlerde gerçekleştirilen saldırı sonucunda kitle Taksim Gezi Parkına çekilirken aldığımız bilgilere göre çok sayıda yaralı var. Aynı zamanda polisin yoğun bir şekilde gözaltı yaptığı da gelen bilgiler arasında.

 

[widgetkit id=179]

 

Link’e tıklayarak Canlı yayından izleyebilirsiniz:

http://www.dha.com.tr/canli-yayin-2/

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu