GüncelManşet

(Son Dakika)Uğur Kurt Hayatını Kaybetti

İstanbul: Liseli Dev-Genç’in Soma ve Berkin için başlattığı adalet nöbetine bugün gerçekleşen polis saldırısı sonucu çatışma çıktı. Polisin saldırısına karşı ara sokaklara çekilen kitle taşlarla karşılık verdi.

Polisin yoğun saldırısına karşı molotof kokteylleri ile karşılık veren kitle, Akrep türü bir aracı kullanılamaz hale getirince polis bu kez gerçek mermi ile saldırdı. Gerçekleşen saldırıda ara sokaklara dağılan kitleye azgınca saldıran polis bir kişiyi ağır yaraladı. Uğur Kurt isimli genç, cenaze töreni için gittiği Okmeydanı Cemevinin bahçesinde beklerken ağzından girip ense köküne saplanan kurşunla ağır yaralandı.

Kalbi duran gencin önce, öldüğünü söyleyen doktorlar şu an tekrardan hayata geri döndüğünü fakat durumunun çok ağır olduğunu söylüyorlar. Durumu ağır olan Kurt’un bir çocuğu olduğu ve belediyede çalışan taşeron işçisi olduğu öğrenildi. Cemevinin bahçesine ateş eden polise karşı yoğun öfke duyan halk bu olayın bilerek ve istenerek yapıldığını söylüyorlar. Okmeydanı’nda olaylar devam ediyor.

Muhabirimizden aldığımız haberleri an an paylaşıyoruz

22. 50: Halkın Hukuk Bürosu Uğur Kurt’un hayatını kaybettiğini açıkladı. Uğur’u vuran polisin resimleri internet ortamında yayıldı. Katilin korumalığı yapılırken, yanlışla vurulduğuna dair açıklamalar yapılyor.

22.23: Okmeydanı’nda ki polis terörünü protesto eden Nurtepe halkı yolu kapatarak oturma eylemi yapıyor. 

20.20: Okmeydanı Cemevi önünde toplanan kitle, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları atarak yürüyüşe başladı. Ara sokaklarda yürüyüşe geçen yüzlerce insan, “Okmeydanı uyuma mahallene sahip çık” , Hhalkımız saflara hesap sormaya” sloganlarını atarak direnişi büyütüyor.

20.09: Okmeydanı Cemevi bahçesinde polis kurşunu ile ağır yaralanan Uğur Kurt için Alevi Bektaşi Dernekleri adına bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Alevi Bektaşi Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Servet Demir yaptı. Demir yaptığı açıklamada, yapılan saldırının aynı zamanda alevi inancına ve ibadethanesine yapıldığını bunun alevi katliamından bir farkının olmadığını ifade etti. Demir ayrıca savcılığın konuya ilişkin duyarsızlığından da bahsetti. Bölgedeki ablukanın dağıtılmasından bahseden Demir yarın daha detaylı bir açıklama yapacaklarını belirtti. 

20.05: Okmeydanı’nda toplanan kitleye polisin yoğun biber gazı ile saldırmalarına karşı kitlede taş ve sapanlarla karşılık veriyor. Kitle polisin azgınca saldırısını engellemek için elektirik direklerini söküp barikat yapıyor.

15.58: Edindiğimiz bilgilere göre, Uğur Kurt vurulduktan sonra yarım saat yoğun biber gazının içerisinde bekletilmiş ayrıca ambulans geldikten sonrada polis ablukasından ötürü bir yarım saat de mahalleden çıkamamış. Okmeydanı şu an çevik kuvvet tarafından abluka altına alınmış durumda ve hala yoğun bir şekilde biber gazı kullanıyorlar. Halk “katil devlet hesap verecek” sloganları atarak direniyor.

15.24: Hastahaneye giden Ferhat Tunç, Uğur Kurt’u amaliyat eden doktorlarla konuştu ve bir açıklama yaptı. Tunç, açıklamasında doktorların, Kurt’un bundan sonra yaşasa bile felçli olarak yaşayacağını ve zoraki yaşam ünitesinde tuttuklarını söyledi. Gerçek kurşunla vurulan Kurt’un ağzından giren kurşunun ense kökündeki sinirlerini öldürmüş. Doktorların anlatımlarından her an kötü habere hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

14.21: Okmeydanı’nı abluka altına alan polisler saldırmaya devam ederken bir yandan da halkın öfkesi büyümeye devam ediyor. İnsanlar dayanışma için hem hastahane önüne hemde çatışmaların çıktığı yere gidiyorlar. Hastahaneye Gezi’nin küçük şehidi Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da geldi. Gençlerin düzenlediği eylemde gerçek mermi kullanan polis insanları biber gazı ile boğmaya devam ediyor. 

[widgetkit id=705]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu