GüncelManşet

Gülsuyu çeteleri duruşması ertelendi

İstanbul: Gülsuyu Mahallesi’nde geçen yaz devrimcilere, bürolarına saldıran, Hasan Ferit Gedik’i öldüren, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.Devlet destekli çetelerin bir kısmının yargılandığı hukuki sürecin duruşması saat 11.00’de başlarken; adliye binası ve içerisine çok sayıda polis yerleştirildi. Duruşma salonunun girişinde de çevik kuvvet polisi, sivil polis ve özel güvenlik elemanları bekletildi. Güvenlik noktasından salona kimsenin girişine izin verilmedi. Çevik kuvvet polisleri adliye çevresini abluka altına alırken, polis helikopteri ise adliye üzerinde dolaştı. Duruşma salonu içindeki ve dışındaki kitle ile polis arasında sık sık gerginlik yaşanırken, polis de sık sık ‘taşkınlık(!)’ yapılmaması yönlü uyarılarda bulundu.

Çeteler ve avukatları duruşma salonuna alındı. Ancak, öldürülen Gedik ile yaralanan ESP’lilerin avukatları duruşma salonuna alınmadı.

ETHA’nın geçtiği habere göre; Savcı Nihat Demir’in hazırladığı iddianamede 15’i tutuklu 35 sanığa “Kasten yaralama”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Kasten öldürme”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Kasten öldürmeye teşebbüs”, “Nitelikli yağma”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Suç delillerini yok etme gizleme veya değiştirme suçluyu kayırma”, “Yargı görevini yapanı etkileme” ve “Mala zarar verme” suçlamaları yöneltildi. Sanıklar hakkında, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları isteniyor.

İddianamede Gedik’in öldürülmesi olayında Mert Kazan, Ferhat Keleş, Adem Köşgen, Ümit Yeşilkaya, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ekrem İnalkaç, Ercan Kütük, Mete Barış Durak, Murat Kesgin, Ercan Çiftçi, Hasan Taşhan, Şahin Eren, Yakup Dalkılıç, Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Tarkan İmeçtemur‘un “Kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs” suçunda silah kullanan şüpheliler arasında olduğu, suç aletlerini gizlediği, kimi şüphelilerin ise suçluların kaçması eylemlerinden sorumlu oldukları belirtildi.

Kitlenin öfkesi nedeniyle duruşmayı başlatmaktan vazgeçen mahkeme heyeti duruşmayı bir başka tarihe erteledi. Bu gelişme üzerine adliye bahçesinde basın açıklaması gerçekleştiren kitle sık sık “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür” sloganı attı. daha sonra kitle kendi inisiyatifiyle dağıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu