Manşet

Yılmaz Selçuk son yolculuna uğurlandı(Video)

İstanbul: Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Yılmaz Selçuk, Gazi’de yapılan uğrulama töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

10 Aralık 2010 tarihinde şehit düşen ve ölümü 10 Aralık 2012 tarihinde açıklanan Yılmaz Selçuk‘un cenazesi, 11 Nisan’da Türkiye’ye getirilmişti. Selçuk’un cenazesi, dün sabah (18 Nisan) ailesi ve yoldaşları tarafından İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan alındı. Ardından Selçuk’un cenazesi Gazi Mahallesi’ne getirildi.

 

“Devrimin Yılmaz savaşçısı ölümsüzdür”

Gazi Mahallesi Eski Karakol Durağı’nda toplanan kitle, ellerinde Selçuk’un fotoğrafının olduğu flamalar taşıdı. Selçuk’un cenazesi, kitle tarafından “Yılmaz Selçuk yoldaş ölümsüzdür“, “Yılmaz yaşıyor, MLKP savaşıyor” sloganlarıyla karşılandı.

Cenaze aracından alınan Selçuk’un cenazesi, omuzlarda taşındı. Kırmızı karanfillerle süslenmiş tabutu MLKP militanları taşıdı. Cenazenin arkasında “Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu”nun “Devrimin Yılmaz savaşçısı ölümsüzdür” yazılı pankart ile yüzlerce kişi yürüdü.

 

Selçuk’un cenazesi Gazi Cemevi’ne getirildi

Cenazenin önünde “Yılmaz Selçuk” yazılı pankart taşınırken, Selçuk’un cenazesi sloganlarla Gazi Cemevi’ne getirildi. Yürüyüş boyunca “Yılmaz Selçuk ölümsüzdür“, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehitlere devrim sözümüz var“, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Yaşasın partimiz MLKP“, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Yaşasın silahlı mücadelemiz“, “Yılmaz Selçuk yaşıyor. komünistler savaşıyor” sloganları atıldı.

Ayrıca yine savaş hazırlığı sırasında yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Yasemin Çiftçi de anıldı. Fotoğrafı taşınırken, “Yasemin Çiftçi kavgamızda yaşıyor” sloganı atıldı.

Gazi Cemevi’nde Selçuk’un kızıl bayrağa sarılı tabutu başında saygı duruşunda bulunuldu. Ardından tek sıra halinde Selçuk’un naaşı önünde saygı duruşu yapıldı.

 

Selçuk, Ocak’ın yanına defnedildi

Selçuk’un cenazesi, saat 14.00’te Gazi Cemevi’nden alınarak Gazi Mezarlığı’na götürüldü. Selçuk sloganlar eşliğinde, gözaltında işkenceyle katledilen Hasan Ocak’ın yanına defnedildi.

Gazi Mezarlığı’nda Selçuk’un cenazesi defnedildikten sonra saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından da ÖTSP adına Münevver İltemur bir konuşma gerçekleştirdi. İltemur, Yılmaz’ın mücadelede yaşayacağını ve onun bıraktığı bayrağı daha da yukarı kaldıracaklarını belirtti.

 

“Yılmaz gibi devrimcilere ihtiyacımız var”

Ardından ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ bir konuşma yaptı. Yüksekdağ konuşmasında, “Yılmaz bizlere devrim ve sosyalizm inancını ve yeni alanlarda nasıl boy verdiğini gösterdi. Yılmaz bize umudun ve devrimin peşinden gitmeyi öğretti. Yılmaz yoldaş onurlu yolda şehit düşerken görevinin bilincindeydi ve bu kararlılıkla yoluna ve yolumuzu aydınlattı. Bizlerin Yılmaz gibi genç devricilere ve uslanmaz yüreklere ihtiyacımız var. Yılmaz Selçuk devrim ve sosyalizm idealiyle çıktığı yolda düşüyle ve mücadele azmiyle bizim önümüzü aydınlatmaya devam edecek” dedi.

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından Selçuk’un eğitim sırasında yazdığı değerlendirme yazısı okundu. Yazıda, Selçuk eğitim sürecinde çok değiştiğini ve geliştiğini, bu eğitim sürecinin ona çok şey kattığını ve asıl alması gerektiği komünist kimliğe büründüğünü yazmıştı.

Selçuk’un cenaze töreni Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde MLKP dava tutsaklarının yazmış olduğu mesaj okunduktan sonra sloganlar eşliğinde son buldu.

Selçuk’un cenaze törenine Partizan, SDP, SYK, TÖP, Kaldıraç, HDK, TÖP-G, BDP, Alınteri, DHF katıldı. ESP, ÖTSP ve PŞTA‘da cenazeye çelenk gönderdi.

 

[widgetkit id=27]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=U1V0ddcL0eo&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu