Güncel

Yılın ilk Newroz’u Antalya’da yakıldı

Newroz ateşi özgürlük ve barış ateşidir diyen Temelli, TC ve çetelerinin Efrin’e dönük saldırılarını hatırlatarak, Nerde olursa olsun bugün Dehaklar ÖSO olmuş Afrin’i kuşatmış. Bunlara karşı Afrin’i savunanlara selam olsun dedi.

 

H.Merkezi: Bu yılki sloganı “Newroz Direniştir, Faşizm Karşı Halkların Baharıdır” olan Newroz’un ilk ateşi Antalya’da yakıldı.

Ateşi yakan isimlerden HDP Eş Genel Başkanı Temelli, yaptığı konuşmada “Dehaklar ÖSO olmuş Afrin’i kuşatmış. Bunlara karşı Afrin’i savunanlara selam olsun” dedi.

HDP Antalya İl Eş Başkanı Songül Şarklı, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç ve HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın ardından sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kitleyi Kürtçe ve Türkçe selamladı.

Newroz ateşi özgürlük ve barış ateşidir diyen Temelli, TC ve çetelerinin Efrin’e dönük saldırılarını hatırlatarak, Nerde olursa olsun bugün Dehaklar ÖSO olmuş Afrin’i kuşatmış. Bunlara karşı Afrin’i savunanlara selam olsun” dedi ve şunları aktardı;

Bizler 2013 Newroz’unda Diyarbakır’da barış için mücadele etme sözü verdik. Ancak savaştan beslenen zalim ve zulüm iktidarının bu barışı sürdürmeyeceğini biliyorduk. O zaman nasıl söz verdiysek bugünde söz veriyoruz

“Faşist iktidarı devirmenin yolu örgütlü mücadeledir”

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü; Bunların savaşı her yerdendir. Kürde, kadınlara ve işçileri herkese karşı bir savaş açmış durumdadır. Savaş Antalya’da sokakta, esnafta, tarlada çalışan emekçilere açılmıştır. Buna izin vermemeliyiz. Bu faşist iktidarı devirmenin yolu örgütlü mücadeledir.

Halkların arasına nefret tohumları ekmeye çalışıyorlar, ancak buna izin vermeyeceğiz. Bilirsiniz eskiden sirkler vardı hani sirkte cambaza bakın derlerdi, insanlar cambaza bakarken cüzdanlar çalınırdı, aslında cambazlıkla hayatlarımızı çalmak istiyorlar ancak biz buna izin vermeyeceğiz

Konuşmalardan sonra Newroz ateşi topluca yakılırken, Newroz etkinliği daha sonra Koma Çiya’ın ezgileri ile tamamlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu