Emek

Yoksulluk sınırı bir ayda 24 TL, geçen yılın Ocak ayına göre ise 444 TL arttı

H. Merkezi: Yoksulluk sınırı son bir ayda 24 TL, geçen yılın Ocak ayına göre ise 444 TL arttı.

Türkiye’de yeni yılın ilk ayı ile birlikte açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin veriler paylaşıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından açıklanan verilere göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.615,49 TL. Yani yeni yılla birlikte emekçilerin maaşına yapılan zam, neredeyse tüm ihtiyaç kalemlerine gelen zamlarla birlikte erimiş oldu.

TÜRK-İŞ araştırmasının 2018 Ocak ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.615,49 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.262,18 TL oldu.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçen aya göre 7 TL, geçen yıla göre 136 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırı tutarı ise son bir ayda 24 TL, geçen yılın Ocak ayına göre ise 444 TL arttı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu