GüncelManşet

YPG’den ‘5 günlük bilanço’ açıklaması

 

H. Merkezi: Halk Savunma Birlikleri (YPG), 2 Ağustos’tan bu yana Şengal ve Rabia’ya saldıran IŞİD çetelerine karşılık veriyor ve yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Yazılı bir açıklama ile Şengal ve Rabia’da 5 gün boyunca süren şiddetli çatışma bilançosunu açıklayan YPG BİM, YPG – HPG ve IŞİD çeteleri arasında devam eden şiddetli çatışmalarda en az 170 IŞİD çete üyesinin öldürüldüğünü duyurdu. Çatışmalarda 3 Hummer tipi araç ve çok sayıda cephane de ele geçirildi. Söz konusu çatışmalarda 9 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

2 Ağustos’ta IŞİD’in Zumar kasabasına girdiği ve KDP’nin Şengal, Sinûnê ve Rebîa’yı terk ettiğinin belirtildiği açıklamada, YPG’nin Rebia ve Sinunê hattına yerleşerek Şengal’in kuşatmaya alınmasının engellendiği kaydedildi. Açıklamada, ilk gün YPG’nin tek başına bu hatta direndiği belirtildi.

Aynı günün gecesinde çetelerin, Şengal’i Rojava’ya bağlayan sınır beldesi Rabîa’ya da saldırdığını belirten YPG, Til Koçer’in karşısında bulunan sınırda çatışmaların 3 Ağustos’ta da devam ettiği kaydedildi.

3 Ağustos’ta Sinûnê’den Şengal Dağı’na yönelik saldırı girişiminde bulunarak burayı kuşatmaya almak isteyen çetelere sert yanıt veren YPG, aynı gün saat 16.00’da tekrar saldırmak isteyen bu gücü engellediği ve şiddetli çatışmalar sonucu çetelere ait 2 araç imha edilerek 3 Hummer timi askeri araç da ele geçirildi.

Aynı gün Mehmûdiyêve QalêXadaan’da ikamet eden köylülerin YPG kontrolünde bölgeden çıkarıldığını belirten YPG, yeniden saldırı girişiminde bulunan çetelere karşılık verildiğini ve burada da 6 çete üyesini öldürdüğünü, doçka taşıyan bir aracı da imha etti belirtildi.

Mişerfê ve Mehmûdiyê’den 3 koldan saldıran çetelere yanıt veren YPG, çetelerin ilerlemesini engellediği ve bu çatışmada 1 panzer, 5 askeri aracın imha edildiği 50 çete üyesinin de öldürüldüğü açıklandı. Burada ağır yenilgi alan çetelere takviyeler yapılırken, söz konusu takviye de Şengal Dağı’nın kuzeyine düşen Sinûnê civarında YPG’nin pususuna düştü. Pusuda çok sayıda çete üyesi öldürülürken, sayının netleştirilemediği kaydedildi.

“Aynı gün sınır hattında saldırılarını yoğunlaştıran çeteler, saat 09.30 sularında Qamişlo bölgesindeki Harikê, Gubeyba, Küçük Ribelya, Büyük Ribelya köylerine de saldırı düzenledi” diyen YPG, burada da bu saldırıları yanıtsız bırakmayarak 6 çete üyesini öldürüldüğünü belirtti.

4 Ağustos’ta çetelerin saldırılarını kıran YPG, Rabîa’da saat 14.00’te operasyon başlattığını bu operasyonda Rabîa’da çetelerin büyük bir bölümünün beldeden çıkarıldığına dikkat çekildi.

Aynı gün çeteler obüs ve havan toplarıyla Rojava’nınTirbesipiyê kentinin Hamedan, Arcê, Til Nasir ve Til Me’ruf köylerine de saldırdı. Çetelerin saldırısı Rebîa’dan Til Me’ruf’a kadar yaklaşık 200 kilometrelik alanda gece boyunca devam etti. Yoğun çatışmalar sonucunda 24 çete üyesi öldürüldü.

5 Ağustos sabahı Musul’dan güç takviye eden çeteler havan ve obüs toplarının da aralarında bulunduğu ağır silahlarla Rabîa’da direnen YPG’lilere saldırdı. Yoğun saldırılara rağmen ilerleyemeyen çeteler büyük kayıp verdi. Çetelerin kayıpları konusunda bilgi edinilemedi.

Aynı gün saat 16.00’da çeteler tank ve ağır silahlarla bir kez daha Rabîa’ya girme girişiminde bulundu. Ancak YPG’nin karşılık vermesiyle çıkan çatışmalarda 15 çete öldürüldü. Bu saldırıda çeteler geri çekilerek yeniden eski mevzilerine dönmek zorunda kaldı. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre burada 36 çete öldürüldü.

Şengal Direniş Birlikleri Şengal merkezinde IŞİD’e karşı eylem gerçekleştirdi. Eylem sonucunda 4 çete öldürüldü. Birlik herhangi bir kayıp vermeden mevzilerine geri döndü. Bu aynı zamanda Şengal’de çetelere karşı yapılan ilk eylem oldu.

6 Ağustos’ta IŞİD 5 kez Rabîa’ya saldırdı; ancak her 5 saldırı da YPG’nin direnişi ardından sonuçsuz kaldı. Söz konusu saldırılarda 30 kayıp veren çetelerin 1 panzer ve 3 araçları da imha edildi. Aynı günün gecesinde Tirbespiyê’ye bağlı Arcê köyünde 3 çete üyesi yakalandı.

Aynı gün Şengal Direniş Birlikleri, Şengal’in Borik ve Solak köylerinde de çetelere karşı eylem başlattı. Saldırı sonucu 6 çete öldürüldü, 6 araç da imha edildi. Solak köyünde Hummer tipi bir askeri araç da içinde bulunan çetelerle birlikte imha edilirken, yardıma gelen başka bir Hummer araç da yolda imha edildi.

HPG gerillalarından oluşan 2 tabur da Şengal’e ulaştı.

7 Ağustos’ta çeteler Mehmûdiyê köyüne saldırmak isteyince YPG’nin direnişiyle karşılaştı geri çekildi. Aynı gün HPG, YPG ve Şengal Direniş Birlikleri Şengal’in güneyine ulaştı. Söz konusu Kürt güçleri bir taraftan çetelerle mücadele ederken, diğer yandan da Şengal ve etrafındaki Êzîdîleri güvenli bölgelere aktarmaya başladı.

YPG ve HPG’nin açtığı koridordan bir gecede 10 bini aşkın Şengalli güvenli bölgelere aktarıldı. Aynı gün IŞİD Rabîa’ya 4 kez saldırıda bulundu. Ancak YPG’nin karşılık vermesiyle 24 çete öldürüldü. Yine bir tank ve 3 panzer de imha edildi. 1 adet A6, 2 BKC, 1 M16, 3 kaleşnikof marka silah ve çok sayıda cephanelik de ele geçirildi.

Aynı gün YPG, HPG ve Şengal Direniş Birlikleri Sinûnê köyünde çetelere karşı eylem gerçekleştirdi. Köyün bir kısmını kurtaran Kürt güçleri, burada 5 çete üyesini öldürdü.

5 gün boyunca birçok alanda yaşanan şiddetli çatışmalarda 9 YPG savaşçısı yaşamını yitirdi. YPG Komutanlığı 9 savaşçıyı “Şengal Şehidleri” olarak ilan etti.

Kaynak: DİHA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu