Güncel

YPG’li savaşçı, son yolculuğuna uğurlandı

H. Merkezi: Kobanê’de IŞİD çetelerine karşı verilen savaş devam ederken,  yaşamını yitiren savaşçılar da halk tarafından görkemli bir şekilde uğurlanıyor. Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG’li Erkan Türeli’nin cenazesi, de halk tarafından alınarak Malazgirt ilçesine getirildi, daha sonra binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Kobanê’de IŞİD çetelerine karşı verilen mücadelede yaşamını yitiren YPG’li Erkan Türeli’nin (Rabun Kato) cenazesi, Muş’un Malazgirt ilçesinde binlerin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. Suruç’tan Diyarbakır’a getirilen YPG’li Türeli’nin cenazesi, sabah saatlerinde Malazgirt ilçesine doğru çok sayıda araç eşliğinde yola çıkarıldı. İlçe girişinde bir araya gelen binlerce kişi tarafından durdurulan cenaze aracından çıkartılan Türeli’nin tabutu, omuzlara alınarak son kez Mengüçgazi Mahallesi’nde bulunan aile evine getirildi, daha sonra Merkez Camisi’ne götürüldü. PKK Lideri Abdullah Öcalan ve YPG’li Türeli’nin posterleri ile PKK, YPG bayraklarının taşındığı yürüyüşte sık sık “Bijî berxwedana YPG”, “Bijî Serok Apo”, “Ey şehit xwuna te erde nabine” sloganları atıldı. Cami önünde “Çerxa Şoreşe” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan baba Şehmus Türeli, “Oğlumla 2 yıl önce görüştüğümde kendisine benim oğlumsun yada Önder Apo’nun oğlusun diye sorduğumda Önder Apo’nun oğluyum diye cevap verdi” şeklinde konuştu.
Ardından HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, daha sonra Malazgirt Belediye Eş Başkanı Halis Coşkun konuştu. Konuşmaların ardında kitle YPG’li Türel’in tabutunu tekrar omuzlara alarak 3 kilo metre uzaklıkta bulunan Şehitlik Mezarlığı’na getirdi. YPG’li Türeli’nin yeşil, sarı kırmızı renklerle donatılan tabutu, sloganlar eşliğinde toprağa verildi. 
Kaynak: DİHA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu