Manşet

Yüzlerce öğrenci YDG ve Özgür Gelecek’e yönelik saldırıları protesto etti

Emperyalizmin uşakları ezilenlerin demokratik hakları için yürüttüğü mücadeleyi gözaltılar, tutuklamalarla bastırmaya, sindirmeye çalışmaktadır. Son yıllarda artarak devam eden tutuklama ve ceza terörünün bir yenisi de Dersim’de yaşanmıştır. Tunceli üniversitesi öğrencisi olan Yeni Demokrat Gençlik okurlarından 7 yoldaşımız kaldıkları yerlerin kapıları kırılarak gözaltına alınmıştır.

Katıldıkları demokratik eylemlerden (Munzur festivali, Newroz, 1 Mayıs vb.), Özgürgelecek.net sitesini takip etmek gibi gerekçelerle örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanmıştır. Tutsak öğrencilerin serbest bırakılmasına yönelik gerçekleştirdiğimiz kampanyanın suç sayıldığı “ileri demokrasi” sınırlarında yaşıyoruz. Faşizmin bizzat kendisi olan “ileri demokrasi” 700’e yakın öğrenciyi tutuklamıştır.

Tam da bu noktada, açıkça kendini gösteren faşizm karşısında, devrimci mücadele içerisinde olan YDG, bu baskı ve tutuklamaları, devrimci pratiği ile teşhir etmiş ve faşizme karşı güçlü bir devrimci pratiğin alternatifi olduğunu ortaya koymanın ve örgütlenmenin çabası içerisinde olmuştur.

Bu bağlamda YDG’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonu protesto etmek ve son olarak KYK(Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu) müdürlüğünün polisle işbirliğine tepki gösteren YDG’li arkadaşımızın KYK müdür yardımcısı Nesih AKAR tarafından hakarete uğramasını da kapsayan ve teşhir edici bir basın açıklaması gerçekleştirildik.

6 Haziran tarihinde 21.00 da YDG tarafından Kredi Yurtlar Kurumu önünde bir eylem gerçekleştirildi. 7 YDG’linin tutuklanmasının protesto edildiği eyleme yüzlerce öğrenci katılarak destek verdi. KYK önünde YDG adına yapılan açıklamada 5 Haziran’da sabah saat 04.30 sıralılarında eş zamanlı operasyonla kaldıkları evlerin kapıları kırılarak gözaltına alınan arkadaşlarımıza yönelik saldırı teşhir edildi. Açıklamada ayrıca  KYK yurdundan alınan okurumuzun yurt idaresi tarafından sahiplenilmemesi ve faşist polisle işbirliği içinde olarak öğrencisini kendi elleriyle teslim etmesi, gözaltına alınan okurumuza sahip çıkmak isteyen bir başka okurumuzun ise KYK Müdür Yardımcısı Nesih Akar tarafından hakarete uğraması da teşhir edildi. Kitlesel ve coşkulu geçen eyleme DÖDER ve DGH’da katılmıştır. Eylemde sıklıkla “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “İşbirlikçi idare istemiyoruz”, “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın”, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” sloganları atıldı. (Dersim YDG)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu